BERLÍN, BRATISLAVA. Niektoré náboženské autority to označili za najhoršiu vec, akú urobili Nemci židom od holokaustu a pohrozili masívnym exodom z krajiny.
Také silné reakcie vyvolalo nedávne rozhodnutie nemeckého súdu v Kolíne nad Rýnom, ktorý zakázal vykonávať obriezku malým deťom s tým, že ide o ublíženie na zdraví.
Reagoval tak na prípad štvorročného moslimského chlapca, ktorý po zákroku začal opakovane krvácať. Bolestivé obriezky by sa podľa kolínskeho súdu mali robiť len dospelým s ich súhlasom.
Fakty
Obriezka
- zákrok skrátenia predkožky na penise podstupujú židia aj moslimovia,
- je populárna v USA zo zdravotných dôvodov,
- znižuje počet HIV prípadov v Afrike, tvrdia experti.
Od Abraháma po Kolín
Rituál obriezky, ktorá sa má urobiť na ôsmy deň po narodení dieťaťa, je pritom pevnou súčasťou židovskej viery. Obrezávanie detí je zaužívané aj medzi moslimami, ktorých len Kolíne žije vyše stotisíc.
Obe náboženské komunity rozhodnutie kolínskeho súdu vnímajú ako útok na svoje náboženské práva. K obriezke sa podľa Biblie zaviazal Abrahám pri zmluve s Bohom.
„Ak by mal verdikt platiť, nevidím pre židov v Nemecku budúcnosť,“ povedal predseda Konferencie európskych rabínov Pinchas Goldschmidt.
Židov vyzval, aby ignorovali verdikt, ktorý platí len pre mesto Kolín a jeho okolie. S podobným názorom vystúpila v piatok aj nemecká kancelárka Angela Merkelová.
Merkelová: Pokojne obrezávajte
Prostredníctvom hovorcu vyhlásila, že židia aj moslimovia môžu slobodne pokračovať v obrezávaní. Vláda v Berlíne podľa nej rýchlo nájde spôsob, ako sa vyrovnať s kolínskym precedensom.
„Vykonaná zodpovedným spôsobom musí byť umožnená bez potrestania,“ citoval Reuters hovorcu Steffena Seiberta.
Goldschmidt, ktorý je tiež hlavným moskovským rabínom, považuje kolínsky verdikt za ďalší zo série útokov proti nekresťanským náboženstvám. Pripomenul zákaz minaretov vo Švajčiarsku či nosenia buriek vo Francúzsku a Belgicku.
Na obranu štyritisícročnej praxe sa podľa Reuters postavila aj nemecká asociácia lekárov. Zákaz by podľa nej viedol k nelegálnym zákrokom, ktoré by zvýšili riziko infekcie pre zlú hygienu.
V prospech obriezky sa v Nemecku postavili ľavicové i pravicové noviny. „Jej zákaz pre moslimov či židov je manifestáciou narastajúcej netolerancie voči náboženským skupinám vo svete,“ napísal Die Welt.
Kolínski sudcovia si podľa neho neuvedomili, že ich verdikt nemá precedens v západnom svete a zahanbil Nemecko.