Bratislava 29. augusta (TASR) - Objektmi lúpežných prepadnutí so zbraňou sa v poslednom období stávajú čoraz častejšie rôzne predajne, stánky, sklady a iné objekty. Páchatelia väčšinou s použitím zbrane prinútia predavača vydať finančnú hotovosť, alebo ulúpia tovar.
Polícia preto vyzýva obete, aby sa riadili niektorými základnými pravidlami, ktoré im môžu pri prípadnej lúpeži pomôcť. V prvom rade by mali zachovať pokoj, pretože zlodej býva zväčša nervózny a ľahko sa dá vyprovokovať. Niekedy môže byť pod vplyvom drog alebo alkoholu, a preto ich konanie je nevyspytateľné. Najmä drogovo závislí sú zúfalí a sú schopní urobiť všetko, aby získali peniaze.
Prepadnutý by mal dobre pozorovať páchateľa, snažiť sa zapamätať si jeho výzor do detailov tak, aby ho mohol opísať a prípadne identifikovať. Ide napríklad o vek, výšku, hmotnosť, tetovanie, znamienka, jazvy, prstene, náušnice, obuv. Dobré je, ak si prepadnutý zapamätá aj zbraň, typ, veľkosť, farbu. O trestnom čine by sa nemalo hovoriť medzi sebou alebo so svedkami a ničoho sa dotýkať až do príchodu polície. Na otázky vyšetrovateľov treba odpovedať pokojne a jasne, snažiť si vybaviť v pamäti celý priebeh lúpeže.
Aj majitelia objektov môžu využiť niektoré momenty pri predchádzaní lúpežiam. Napríklad umiestniť pokladnicu tak, aby ju bolo dobre vidieť zvonku, okná udržovať čisté, priehľadné, aby vnútro objektu bolo jasne viditeľné. Pomôže aj dobré osvetlenie všetkých častí objektu a okolia, čím sa zabráni ukrytiu sa páchateľov.
Informácie TASR poskytla Marta Bujňáková z KR PZ Bratislava.