Brusel 29. augusta (TASR) - Belgicko má nového ministra zdravotníctva a životného prostredia. Doterajšiu ministerku, ktorá odstúpila v utorok na protest proti predaju zbraní do Nepálu, nahradil v stredu večer jej stranícky kolega z flámskej ekologickej strany Agalev Jef Tavernier.
Hneď po svojom vymenovaní doterajší šéf flámskych zelených poslancov v dolnej komore belgického parlamentu ukázal, že to s ním vláda nebude mať ľahké. Vyhlásil totiž, že bude proti predaju zbraní do Nepálu, pokiaľ Belgicko nezíska od tejto krajiny dodatočné záruky v oblasti rešpektovania ľudských práv.
O afére, ktorá viedla k demisii ministerky Magdy Aelvoetovej, bude dnes rokovať rada ministrov belgickej vlády i poslanecká snemovňa belgického parlamentu.
Premiér Guy Verhofstadt však označil rozhodnutie predať zbrane Nepálu za nezvratné. Obhajuje ho aj vicepremiér a šéf diplomacie Louis Michel, podľa ktorého ide o "úplne etické" rozhodnutie.
V nepálskom konflikte ide totiž podľa neho o spor demokraticky zvolenej vlády a skupiny maoistických rebelov, ktorí predstavujú len malú časť nepálskej populácie. Michel preto odmieta tvrdenia, že rozhodnutie belgickej vlády je porušením zákona o nedodávaní zbraní do krajín, v ktorých je občianska vojna.
S týmto názorom sa v utorok stotožnila aj Európska komisia. Podľa jej predsedu Romana Prodiho, ktorý prijal nepálskeho premiéra Šéra Bahadúra Deubu, v krajine nejde o občiansku vojnu, ale o "boj mladej demokracie proti terorizmu".
Maoistickí povstalci bojujú od roku 1996 za zrušenie nepálskej konštitučnej monarchie a tvrdia, že ich inšpiruje čínsky revolučný vodca Mao Ce-tung. Niektorí predstavitelia sú presvedčení, že povstalci sú v kontakte s komunistickými skupinami v Indii.
(spravodajca TASR Robert Sermek) mic