SME

Delegáti summitu OSN zaznamenali podľa EÚ "prvý prelom"

Johannesburg 28. augusta (TASR) - Delegáti Svetového summitu OSN o trvalo udržateľnom rozvoji v juhoafrickom Johannesburgu, ktorý dnes pokračoval tretím ...

Johannesburg 28. augusta (TASR) - Delegáti Svetového summitu OSN o trvalo udržateľnom rozvoji v juhoafrickom Johannesburgu, ktorý dnes pokračoval tretím dňom, pokročili v príprave akčného plánu pokrývajúceho sériu environmentálnych a rozvojových otázok, kľúčové problémy však naďalej ostávajú nevyriešené.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Európska únia dnes ako "prvý prelom" na summite privítala dohodu o kapitole týkajúcej sa oceánskych ekosystémov a rybárstva. Dohodu však ostro kritizovali ochrancovia životného prostredia s tým, že formulácia časti dokumentu je "návodom" na prílišný lov rýb.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa odborníka na problematiku oceánov ochranárskej organizácie Greenpeace Matthewa Gianniho sa vlády v juhoafrickej metropole dohodli na obnovení stavov rýb na udržateľnú úroveň do roku 2015, v tom čase však už budú takmer s určitosťou znova vyčerpané.

Vedúci delegácie EÚ, dánsky minister životného prostredia Christian Schmidt vyhlásil, že samotné stanovenie cieľového termínu na rok 2015 bolo po dlhých a ťažkých rokovaniach úspechom. Návrh plánu sa podľa neho zameriava na udržanie alebo obnovenie zásob rýb na úroveň, ktorá zabezpečiť maximálne udržateľné výnosy.

Organizácia Priatelia Zeme (FOE) vo vyhlásení obvinila Spojené štáty, podporované Japonskom Kanadou, Austráliou a Novým Zélandom, že sú "jedinou najväčšou zábranou pokroku na Summite zeme".

SkryťVypnúť reklamu

Tieto štáty sú totiž podľa FOE proti stanoveniu jasných cieľov a záväzným dohodám v množstve otázok, vrátane konečného termínu zníženia počtu ľudí bez primeranej hygieny, cieľov pre zvýšenie zahraničnej pomoci, ako aj zaväzujúcich dohovorov o zodpovednosti korporácií - čo by pre veľké spoločnosti znamenalo zodpovednosť za škody spôsobená na životnom prostredí.

Uvedené krajiny, označované ako skupina JUSCAN, sa stavajú tiež proti odkazom na ratifikáciu Kjótskeho protokolu o ochrane pred klimatickými zmenami, dodali FOE. Podľa zdrojov z radov delegátov sa Japonsko i USA neustále bránia zaradeniu záväzných cieľových termínov do 71-stranového návrhu akčného plánu.

Predstavitelia EÚ uviedli, že stále prebieha množstvo diskusií o tom, či k obnoviteľnej energii zaradiť aj vodnú. Brazília navrhla plán na globálny cieľ desiatich percent obnoviteľnej energie do roku 2010, vrátane čistých energií, akými sú slnečná či geotermálna.

SkryťVypnúť reklamu

Návrh podporujú environmentálne skupiny ako FOE, Svetový fond pre ochranu prírody (WWF) či Greenpeace, avšak odmietla ho EÚ a ďalšie krajiny. Očakáva sa, že Brazília oficiálne písomne predloží svoj plán, aby "vniesla novú dynamiku" dok rokovaní.

EÚ medzitým stiahla požiadavku na zrušenie dotácií a požaduje len obmedzenie subvencií na produkty poškodzujúce životné prostredie. Vedúca nemeckej delegácie, štátna tajomníčka ministerstva životného prostredia Gila Altmannová dnes pripustila, že Nemecko nemôže presadiť otázku dotácií v EÚ, kde proti nemu stoja Francúzsko, Španielsko a Írsko.

Zrušenie subvencií je jednou z hlavných otázok summitu. Rozvojové krajiny pritom vyzývajú na väčší prístup ich výrobkov k trhom a použitie financií ušetrených na dotáciách na obmedzovanie chudoby a transfer technológií.

SkryťVypnúť reklamu

Dnešný tretí deň plenárnych rokovaní na Summite zeme sa zameriaval otázky vody a hygieny. EÚ a skupina rozvojových krajín G77 žiadajú zníženie množstva ľudí bez prístupu k zdravotnej starostlivosti do roku 2015 na polovicu. Plenárne zasadnutie je najmä diskusným fórom, poskytujúcim námety pre pracovné skupiny rokujúce o texte akčného plánu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 081
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 697
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 203
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 432
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 227
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 605
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 242
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu