Paríž 12. júna (TASR) - Poslanci francúzskeho Národného zhromaždenia vyjadrili dnes súhlas s ratifikáciou Zmluvy z Nice. Cieľom zmluvy je uskutočniť nevyhnutné zmeny v usporiadaní inštitúcií EÚ, ktoré majú pripraviť cestu pre rozšírenie o štáty strednej a východnej Európy.
Zmluvu podporili poslanci z najväčších politických zoskupení: Socialistickej strany (PS) premiéra Lionela Jospina a konzervatívneho Združenia pre republiku (RPR) prezidenta Jacqua Chiraca.
Ratifikáciu schválilo 407 poslancov, 27 bolo proti a 113 sa hlasovania zdržalo. Návrh zákona postúpia teraz do Senátu, ktorý by mal o ňom hlasovať ešte do leta. Francúzsko by sa tak stalo prvou krajinou EÚ, ktorá tento dokument ratifikovala.
Frakcie socialistov, RPR a pravicových demokratických liberálov vyzvali poslancov, aby hlasovali za zmluvu. V podobnom duchu sa vyjadrili aj ľavicoví radikáli. Skupina komunistických poslancov a poslanci stredo-pravého Zväzu pre francúzsku demokraciu (UDF) vyzvali prvýkrát od začiatku budovania európskeho spoločenstva na zdržanie sa hlasovania. Hnutie občanov (MDC) bývalého ministra Jeana-Pierra Chevenementa a Zelení mali hlasovať proti ratifikácii dokumentu.
Vláda prostredníctvom ministra pre európske záležitosti Pierra Moscoviciho vyzvala na ratifikáciu Zmluvy z Nice, v opačnom prípade vraj "podpíšu akt európskeho rozpustenia". Napriek tomu, že väčšina írskych voličov vo štvrtkovom referende dokument odmietla, Moscovici vyslovil nesúhlas s akýmkoľvek novým rokovaním o tejto zmluve.
Predseda francúzskej vlády Lionel Jospin vyslovil sklamanie v reakcii na výsledky piatkového referenda v Írsku, v ktorom občania odmietli záverečný dokument z minuloročného summitu EÚ v Nice. Ubezpečil však, že Francúzsko aj napriek tomu bude rozhodne pokračovať v ratifikačnom procese dokumentu na pôde parlamentu.
Švédsky premiér Göran Persson v pondelok v Štokholme vyjadril obavy, že írske odmietnutie Zmluvy o EÚ z Nice môže zablokovať, alebo aspoň oneskoriť proces rozšírenia Európskej únie. Švédsko v súčasnosti predsedá EÚ.
"Teraz riskujeme, že sa (proces rozšírenia) oneskorí, alebo spomalí," vyhlásil Persson pred poslancami švédskeho jednokomorového parlamentu (Riksdagu) počas rozpravy so šéfmi politických strán. Dodal, že "referendum predstavuje krok nazad v rozšírení, ktoré malo definitívne ukončiť vplyv komunistov vo východnej Európe".
Perssonove slová z pondelka sú v ostrom protiklade s tým, čo povedal minulý piatok - že výsledok írskeho referenda nespomalí, ani neodloží rozšírenie EÚ na východ. Urýchlenie procesu rozšírenia bolo prioritou švédskeho predsedníctva EÚ a bude podľa všetkého hlavnou témou rozhovorov šéfov štátov a vlád členských krajín na summite EÚ tento piatok a sobotu vo švédskom Göteborgu.
EÚ sa v Nice dohodla na tom, že bude do konca roku 2002 pripravená prijať nových členov a signalizovala kandidátskym krajinám, že voliči prvých krajín, o ktoré sa rozšíri, sa budú môcť zúčastniť na voľbách do Európskeho parlamentu v lete 2004. Zmluvu z Nice, ktorá zakotvuje reformu inštitúcií EÚ a umožňuje jej rozšírenie, musí ratifikovať všetkých 15 členských krajín, aby mohla nadobudnúť účinnosť. Írska republika je jedinou z krajín EÚ, ktorá schvaľovala ratifikáciu v referende, v ostatných krajinách o tom rozhodnú ich parlamenty.