MOSKVA, PRAHA. Štyri autobusy s príslušníkmi špeciálnych jednotiek BERKUT obliehali vo štvrtok Najvyšší špeciálny súd Ukrajiny, kde sa rozhodovalo o osude najslávnejšej ukrajinskej väzenkyne, bývalej premiérky Julie Tymošenkovej.
Asi tisíc jej priaznivcov sa zhromaždilo v okolitých uliciach. Niektorí z nich držali nad hlavami heslá Slobodu Julii.
Ďalší termín v auguste
Odvolanie Tymošenkovej bolo včera opäť o viac než mesiac odložené. Stalo sa tak už po tretí raz. Advokáti bývalej ukrajinskej expremiérky, ktorá si odpykáva sedemročný trest za zneužitie právomocí, upodozrievajú sudcu, že sa riadi politickými pokynmi z najvyšších miest.
Väznená Tymošenková
Odklady pojednávania
v októbri 2011 dostala Tymošenková sedem rokov za zneužitie právomocí, odvolanie posunul súd prvýkrát na 26. júna, ďalší termín bol 12. júla, po skončení futbalového šampionátu, dnes odložili pojednávanie tretíkrát na 16. augusta.
Tie majú záujem na tom, aby sa kauzy Tymošenkovej odsunuli až po parlamentných voľbách, ktoré budú na jeseň tohto roka. Tymošenkovej opozičná strana Batykivščina má značné šance na úspech.
Naopak, Strana regiónov prezidenta Viktora Janukovyča pre prípad s Tymošenkovou a ďalšími väznenými ministrami jej vlády stráca body predovšetkým v centrálnej a západnej Ukrajine.
Chcú posudok o chorobe
O odloženie pojednávania požiadal prokurátor, ktorému súd, ako obyčajne, hneď vyhovel. Rokovanie by malo byť až 16. augusta. Pravdepodobne dôjde k ďalšiemu odkladu. Prokuratúra totiž trvá na tom, aby bola najprv celkom dokončená lekárska expertíza.
Podľa nej potom bude expremiérka buď privezená na súd, alebo jej bude účasť zo zdravotných dôvodov ospravedlnená. Prokurátor dal už v minulosti niekoľkokrát najavo, že neverí nespôsobilosti Tymošenkovej prísť na súd osobne.
Tymošenková je v nemocnici pre problémy s platničkou. Pre veľké bolesti sa nedokáže na súd zatiaľ dostaviť. Trikrát písomne žiadala, aby sa o sťažnosti, ktorou sa odvoláva proti jej nespravodlivému rozsudku, rokovalo bez nej. Má pochopiteľný záujem na tom, aby sa jej odvolanie prerokovala čo najskôr.
Tymošenková bola odsúdená za to, že v roku 2009 podpísala s vtedajším ruským premiérom Vladimirom Putinom dohody o dodávkach ruského plynu na Ukrajinu. Súčasné vedenie krajiny na čele s politickým sokom Tymošenkovej, prezidentom Janukovyčom, uznalo dohody ako krajne nevýhodné pre Ukrajinu. Za to expremiérku minulý rok odsúdili.
Tymošenková menila nábytok za plyn
S manželom začali podnikať už za socializmu a zarobili milióny.
MOSKVA, PRAHA. Absolventka Dnepropetrovskej štátnej univerzity Julia Grigjan vynikala ako talentovaná ekonómka už počas štúdií – skončila ju s červeným diplomom. Osudové pre ňu bolo zoznámenie sa so súčasným manželom Alexandrom Tymošenkom.
Boli medzi prvými odvážnymi, ktorí ešte za socializmu, v roku 1988, otvorili súkromný podnik – požičovňu videokaziet. Už vtedy sa do podnikania mladých manželov zapojil aktívny otec Alexandra, Gennadij Tymošenko. A to klasickým sovietskym spôsobom. Starý pán Tymošenko viedol odbor kinoprodukcie na Dnepropetrovskom oblastnom výbore.
Ihneď po rozpade ZSSR v roku 1991 sa Tymošenkovci prestali venovať kazetám a dali prednosť lukratívnejšiemu benzínu. Založili korporáciu Ukrajinský benzín, ktorá sa v roku 1995 zmenila na spoločnosť Jednotné energetické systémy Ukrajiny. Obrat firmy čoskoro dosiahol vyše 11 miliárd dolárov. Úspech Tymošenkovej, ktorá stála na čele spoločnosti, bol založený na blízkych vzťahoch s vtedajšou vládnucou elitou.
Firma sa tešila podpore vtedajšieho premiéra Pavla Lazaronka. Vďaka nemu mala Tymošenková de facto monopol na predaj ruského plynu na Ukrajine. Julii už nepovedal nikto inak, než „plynárenská princezná“. V roku 1999 Lazaronka zatkli v USA a odsedel si vyše desať rokov za mrežami za spreneveru a finančné machinácie. Nad Tymošenkovou sa začali sťahovať mračná.
V roku 2004 ruská prokuratúra vyhlásila po Tymošenkovej medzinárodné pátranie a obvinila ju z podplácania úradníkov ruského ministerstva obrany. Zrejme týmto spôsobom získavala obrovské zákazky, napríklad na dodávku strojových zariadení a nábytku ruským štátnym inštitúciám v rokoch 1996 - 97. Tak platila jej firma na základe bartrových dohôd za ruský plyn. No ceny za dodávaný nábytok a strojový materiál boli značne zveličené.
Po páde premiéra Lazaronka spoločnosť Tymošenkovej prišla o licenciu a nemohla sa zaoberať zahraničným obchodom. Odporcovia Tymošenkovej odhadujú, že za niekoľko rokov pôsobenia jej rodina nelegálnou cestou získala obrovské peniaze, ktoré navyše riadne nezdanila.
I keď po oranžovej revolúcii na Ukrajine v roku 2005 túto kauza zamietli pod koberec, podozrenia proti Tymošenkovej zostávajú dodnes. Na Ukrajine jej teraz hrozí ďalší súdny proces.
Autor: Agentúra Epicentrum