LONDÝN, BRATISLAVA. Tento špeciálny úrad na britskom ministerstve obrany opisovali ako „najčudnejší v celej vláde“.
Cieľom jeho zamestnancov bolo overovať správy o neidentifikovateľných lietajúcich objektoch. Fungoval od roku 1950 do roku 2009, keď ho zrušili pre nedostatok peňazí.
Vrchol ľadovca
Keď v roku 2008 začali v Británii zverejňovať dokumenty známe ako UFO files, ktoré sa týkali neidentifikovateľných lietajúcich objektov, mnohí verili, že sa čoskoro dočkáme priznania. Mimozemské lode už dlho navštevujú našu planétu a vlády sú s nimi v kontakte.
Ďalšia, už deviata časť dokumentov, však ukazuje, že špeciálny úrad, ktorý preveroval správy o UFO, žiadny dôkaz v rukách nemal.
Za takmer 60 rokov prešetril podľa BBC celkovo 10tisíc oznámení, že ľudia, piloti či armáda videli neidentifikovateľné lietajúce predmety. Čiže každé dva dni jedno UFO. Aj to podľa správy jedného dôstojníka úradu mohlo ísť iba o „vrchol ľadovca, keďže mnohí sa hanbia oznámiť, že na oblohe videli niečo čudné“.
Napriek tomu však ďalších 6700 strán zverejnených dokumentov neukazuje, že by mali Briti v rukách dôkaz. „Veľa pozorovaní sa dá vysvetliť ako ľudské objekty, prírodné alebo nezvyčajné fenomény,“ napísal pracovník ministerstva v roku 2000 podľa denníka Guardian. Vysvetliť nevedeli len päť percent oznámení.
Otvorená myseľ
Neznamená to však, že by zamestnanci úradu pre skúmanie UFO existenciu mimozemšťanov vylučovali. Naopak, napriek tomu, že dôkazy v rukách nemali, pripúšťali ich príchod na Zem. Nabádali zachovať si otvorenú myseľ.
„Čo je vedecký fakt dnes, nemusí byť aj zajtra. Pred stáročiami ľudia verili, že Zem je stredom vesmíru. Ešte v 20. storočí sa zhodovali, že atóm sa nedá deliť,“ napísal v roku 1995 podľa Guardianu jeden zo zamestnancov úradu.
Ako turisti?
Ak medzi UFO sú aj mimozemské lode, Briti nevedeli, čo chcú. Jednou z teórií bolo, že by mohli na Zem chodiť dovolenkovať.
„Pokiaľ pozorované objekty nie sú pozemského pôvodu, musíme prioritne zistiť, čo chcú a prečo prišli. Zatiaľ sa nezdá, že by mali nejaké nepriateľské úmysly. Ďalšie možnosti sú: 1. vojenské pozorovanie, 2. vedecké pozorovanie, 3. turizmus,“ napísal v roku 1995 podľa Daily Telegraph.