BRUSEL. Minulý rok žilo na území Európskej únie 33,3 milióna cudzincov, čo predstavuje 6,6 percenta celkovej populácie 27 členských krajín únie. Oznámila to v stredu Európska komisia (EK) s odvolaním sa na Eurostat.
Slovensko patrí medzi tie krajiny, ktoré na svojom území majú najmenší počet cudzincov.
Podľa údajov štatistického úradu EÚ z celkového počtu 33,3 milióna cudzincov v členských krajinách únie bolo 12,8 milióna obyvateľov inej krajiny EÚ a zvyšných 20,5 milióna boli príslušníci nečlenských štátov únie.
Najvyšší počet cudzincov bol v roku 2011 zaznamenali úrady v Nemecku (7,2 milióna - 9 percent celkovej populácie), Španielsku (5,7 milióna - 12 percent), Taliansku (4,6 milióna - 8 percent), Británii (4,5 milióna - 7 percent) a vo Francúzsku (3,8 milióna - 6 percent).
V skutočnosti viac ako 75 percent zo všetkých cudzincov v EÚ sa vyskytuje práve v týchto piatich štátoch.
Z hľadiska proporčného zastúpenia cudzincov na celkový počet obyvateľov krajiny je ich najviac zastúpených v tzv. "daňových rajoch" - v Luxembursku (43 percent celkovej populácie) a na Cypre (20 percent). Za nimi nasleduje Lotyšsko (17 percent) a Estónsko (16 percent), kde je to dané najmä silnou ruskou menšinou, ktorá nemá občianstvo týchto krajín.
Podiel cudzincov je najmenší - pod 2 percentá celkovej populácie - v štyroch krajinách EÚ. V Bulharsku, Litve, Poľsku a na Slovensku.
Z hľadiska proporčného zastúpenia cudzincov, ale s pasom niektorej z krajín EÚ, je najviac cudzincov opäť v Luxembursku (37 percent), na Cypre (13 percent) a v Belgicku a Írsku (po 7 percent). V prípade Belgicka za to môžu aj tisíce zamestnancov inštitúcií EÚ, ktorí dlhodobo pôsobia v tejto krajine.
Eurostat okrem toho uviedol aj údaje o obyvateľoch EÚ, ktorí sa narodili mimo hraníc súčasnej únie (napríklad v bývalých kolóniách niektorých štátov) - takýchto ľudí bolo v roku 2011 na území EÚ okolo 50 miliónov. Ide o ľudí, ktorí časom získali občianstvo niektorej z členských krajín alebo využívajú štatút dlhodobého pobytu.
Eurostat upozornil, že počet obyvateľov EÚ narodených mimo hraníc únie prevyšuje vo všetkých ukazovateľoch celkový počet cudzincov žijúcich v tomto priestore.