Agentúrny text sme o 21:49 nahradili autorským článkom SME.
PRAHA, BRATISLAVA. Bývalá česká ministerka obrany a podpredsedníčka snemovne Vlasta Parkanová by mala byť trestne stíhaná.
Za to, že si ako ministerka nenechala vypracovať posudok na cenu za armádne lietadlá CASA.
Štátu tak vznikla škoda vo výške 658 miliónov korún (asi 26 miliónov eur). Mandátový a imunitný výbor v utorok poslancom odporučil, aby ju zbavili poslaneckej imunity.
Rozhodnúť o tom by poslanci mali v stredu.
Za budú aj koaliční
Parkanová je piata členka dolnej komory, ktorú môžu poslanci vydať, a najznámejšie meno v politike po bývalom hajtmanovi a opozičnom poslancovi Davidov Rathovi.
Toho chytili pri čine s miliónmi korún v škatuli od topánok.
Pred ním poslanci vydali dvoch členov vládnej strany Veci verejné. Vít Bárta i Jaroslav Škárka už boli neprávomocne odsúdení za korupciu.
Poslanci vydali i Otta Chaloupku z Vecí verejných za prijatie úplatku, ale nevydali Stanislava Humla, ktorý sa mal zodpovedať za chyby v znaleckom posudku v bývalom zamestnaní.
Za vydanie Parkanovej hlasovalo v utorok desať členov výboru, medzi nimi i zástupkyňa vládnych občianskych demokratov (ODS) Ivana Weberová.
„Nezazneli argumenty, ktoré by ma presvedčili, že ide o politickú kauzu a že je to politická objednávka,“ povedala pre aktualne.cz.
Je to šikana
Politickú kauzu z prípadu robí Parkanovej strana, vládna TOP 09, hlavne minister financií Miroslav Kalousek.
Ten tvrdí, že exministerka nemusela posudok vypracovať a nechal si to potvrdiť aj nezávislými expertmi.
„Je to bezprecedentný policajný útok na demokratické rozhodovacie mechanizmy štátu,“ povedal Kalousek.
Šéf policajných odborov Milan Štěpánek za to žiadal od ministra ospravedlnenie, ale nedočkal sa. Sám Kalousek musel vysvetľovať, prečo telefonoval policajtovi Jiřímu Mazánkovi, ktorý vyšetruje kauzu Parkanovej.
Premiér Peter Nečas ministrovo správanie označil za neprijateľné.
„Hystéria okolo Parkanovej ukazuje, že politická elita je nervózna a má strach, čo všetko by sa mohlo vyšetrovať. Preto tie boje okolo justície a polície,“ hovorí pre SME šéf českej Transparency International David Ondráčka.
Kalousek bol v rokoch 1993 až 1998 námestníkom ministra obrany a na starosti mal aj armádne zákazky.
Pred Parkanovou chránil aj jej nástupcu v rezorte Martina Bartáka. Barták neskôr z politiky odišiel a vyšetrujú ho za pochybné armádne zákazky.
Politici a korupcia
Korupčné aféry sa v nedávnej minulosti dotkli viacerých stredoeurópskych politikov. Tu je ich stručný prehľad.
Adrian Nastase
Bývalého rumunského ľavicového premiéra v júni odsúdili na dvojročné väzenie za to, že si zo štátnych peňazí platil prezidentskú kampaň. Po rozsudku chcel spáchať samovraždu, momentálne je v nemocnici.
Uwe Scheuch
Šéf Slobodných (FPÖ) v rakúskom Korutánsku dostal za korupciu sedem mesiacov podmienečne a pokutu 150-tisíc eur. Ruskému podnikateľovi sľuboval občianstvo za peniaze pre politickú stranu Slobodných.
David Rath
Česká polícia zadržala poslanca a hajtmana Stredočeského kraja v máji so škatuľou so siedmimi miliónmi korún. Doma u neho pod podlahou našli ďalších 30 miliónov. Obvinili ho z korupcie a teraz čaká vo väzbe na súd.
Jaroslav Škárka
Bývalý politik Vecí verejných sa priznal, že mu šéf strany Vít Bárta dáva peniaze za lojalitu. Počas súdneho procesu mu súd dokázal, že manipuloval s dôkazmi. V apríli ho odsúdili na tri roky nepodmienečne.
Ivo Sanader
Dlhoročného chorvátskeho premiéra zatkli za korupciu minulý rok v Rakúsku, neskôr ho vydali domov. V týchto týždňoch s ním prebieha proces, vinia ho zo zneužívania štátnych fondov.
Tomáš Vasilko, Miriam Zsilleová