BERLÍN. Predseda zahraničného výboru Európskeho parlamentu Nemec Elmar Brok označil situáciu okolo odvolávania rumunského prezidenta Traiana Basesca za štátny prevrat.
"Je to skutočne štátny prevrat. Také niečo som v krajine, ktorá sa nazýva demokraciou, nikdy nezažil," povedal v pondelok Brok pre rozhlasovú stanicu Deutschlandfunk.
"Považujem to za porušenie ústavy, ktoré je jasne v rozpore s princípmi Európskej únie," uviedol Brok.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová označila za neprijateľné, ak sa v členskej krajine Európskej únie porušujú základné princípy právneho štátu. V Berlíne o tom po telefonáte Merkelovej s Basescom informoval hovorca spolkovej vlády Steffen Seibert. Súčasne poznamenal, že všetky vlády sa musia držať spoločných hodnôt, o ktoré sa opiera EÚ.
Podľa hovorcu Angela Merkelová podporuje EÚ v odhodlaní v prípade nutnosti vyvodiť potrebné konzekvencie, ku ktorým by mohlo dôjsť po na tento týždeň plánovaných rokovaniach predsedu rumunskej vlády v Bruseli.
Eurokomisárka pre otázky spravodlivosti Viviane Redingová pre mienkotvorný nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung uviedla, že má rastúce obavy o nezávislosť rumunskej justície.
Rada Európy sa chystá preskúmať zákonnosť celej procedúry v balkánskej krajine.
Z vládnych miest v USA zaznievajú obavy v súvislosti s ohrozením rozdelenia moci v Rumunsku a z oslabenia tamojšej justície.
Rozhodne referendum
Kroky rumunského socialistického premiéra Victora Pontu, ktoré podporili aj liberáli, kritizujú mnohí partneri Rumunska v EÚ, hoci európski socialisti sú vo veci skôr zdržanliví. "Je to tak preto, že je to ich socialistický partner," hovorí.
Ponta a jeho spojenci vyčítajú Basescovi okrem iného prekročenie právomocí a ovplyvňovanie justície.
O odvolaní Basesca rozhodnú Rumuni v referende 29. júla. Na základe prieskumu rozhlasovej stanice Europa FM by v ľudovom hlasovaní až 64,3 percenta Rumunov požadovalo odchod Basesca, ktorý je nepopulárny pre podporovanie úsporných opatrení vrátane krátenia platov.
Parlament odvolal Basesca v piatok, odvolanie však nadobudne platnosť len vtedy, ak ho do 30 dní potvrdí referendum. Počas týchto dní bude prezident z funkcie suspendovaný.
Obavy má aj Rada Európy
Atmosféra na rumunskej politickej scéne je poznačená dlhodobým sporom medzi prezidentom Basescom a premiérom Pontom, ktorý sa k moci dostal v máji.
Ponta Basesca obviňuje zo zneužitia právomocí pri ohlasovaní drastických úsporných opatrení v roku 2010.
Napätie vyvrcholilo hádkou o tom, kto má zastupovať krajinu na summitoch EÚ. Ústavný súd minulý týždeň rozhodol v prospech hlavy štátu.
Parlament reagoval odvolaním prezidenta a schválením nariadenia, podľa ktorého súd nesmie rozhodovať o normách odobrených zákonodarným zborom.