Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
Cesta k demokracii v krajine arabskej jari bude aj po voľbách zložitá.
TRIPOLIS, TEL AVIV. Z Líbye cez víkend prichádzali už takmer klasické fotografie nadšených ľudí s atramentovými prstami, ktoré signalizovali, že už odvolili.
Ďalšia krajina arabskej jari má za sebou udalosť označovanú domácimi obyvateľmi aj svetovými lídrami za historický míľnik – prvé slobodné voľby za päťdesiat rokov.
Voliť prišlo 60 percent voličov. Povolebné odhady prakticky neexistujú a predbežné výsledky budú známe v pondelok alebo utorok. Voľby sprevádzalo lokálne násilie, zomrel najmenej jeden človek a objavili sa útoky na konvoje, ktoré dovážali do volebných miestností materiál na hlasovanie.
Len voľby nestačia
Pozorovatelia nespomínali žiadne vážne podozrenia z manipulácií alebo podvodov. Vývoj v Tunisku a najmä v Egypte však ukazuje, že na prechod k demokracii len voľby nestačia.
Analytici upozorňujú, že aj vnútorne nestabilnú Líbyu, kde ľudia viac rešpektujú lídrov klanov ako oficiálnu moc, ešte čaká dlhá cesta.
Rizík je veľa: od nespokojného východu krajiny, kde sa začala revolta proti bývalému režimu, cez ekonomické problémy až po prenikanie teroristických sietí do niektorých regiónov krajiny, kde má centrálna vláda minimálny vplyv.
Podobné programy
Hoci v nedeľu ešte nesčítali dostatok hlasov, sebavedomí boli islamisti, ale aj relatívne liberálne zoskupenia okolo ľudí, čo stáli za pádom dlhoročného diktátora Muammara Kaddáfího. Hoci ten pred viac ako 40 rokmi zakázal politické strany, do volieb sa dostalo viac ako sto zoskupení.
Ich programy sa veľmi nelíšia. Všetci sľubovali reformy, väčšiu sociálnu spravodlivosť, lepšiu bezpečnosť a takmer všetky strany spomínali, že islam bude dôležitou súčasťou chodu krajiny.
Odlišnosti sú len v tom, ako veľmi, a v tom, či bude Líbya skôr prezidentským systémom, alebo či bude hlava štátu viac symbolom ako výkonným politikom.
Faktom však je, že nový parlament nebude mať na rozhodovanie o tom, aký bude budúci charakter Líbye, takmer žiadny vplyv.
Dočasná rada, ktorá vedie Líbyu, len pár dní pred voľbami rozhodla, že novú ústavu spíše špeciálne zhromaždenie, ktoré zvolia ľudia a nie nový parlament ako sa vopred predpokladalo. Parlamentu tak zostane zákonodarná moc a právo vymenovať novú vládu.
Ako rozdeliť ropu
Väčšina voličov volila po prvýkrát v živote a na niektorých miestach čakali ľudia v rade celé hodiny. Líbyjčania očakávajú hlavne návrat do normálneho života, lebo krajina je stále v chaose.
Sporia sa medzi sebou federáciu podporujúce milície a centrálna vláda, aj jednotlivé klany. Krajina, ktorá má rozprávkové nerastné bohatstvo, by sa pri rozumnej ekonomickej politike mohla relatívne rýchlo pozbierať.
Pôjde to však ťažko, ak milície sabotujú ropné terminály. A Líbya podobne ako kedysi Irak nemá kľúč na to, ako prerozdeľovať výnosy z predaja ropy.