DAMASK, TEL AVIV. Sýrsky prezident Bašar Asad mal vraj Rusom povedať, že potrebuje ešte dva mesiace na to, aby totálne potlačil povstanie proti svojej vláde.
Rozhádaná opozícia, takmer nečinnosť medzinárodného spoločenstva a jeho vlastná krutosť by mu mohli pomôcť tento plán dokončiť.
Lenže ani v Sýrii mu všetci neveria. Asadovi prestáva veriť aj jeho najbližšie okolie. Vo štvrtok dezertoval do Turecka jeho priateľ z detstva, vysoko postavený generál a predstaviteľ mladej generácie sýrskych lídrov Manaf Tlas. Je doteraz najvýznamnejším zo sýrskych zbehov, ktorých stále pribúda.
Asad neverí okoliu
Hoci režim správy o dezerciách dementuje alebo zľahčuje, Tlas je iná kategória. Bol jedným z najbližších ľudí prezidenta tak, ako jeho otec bol dôverníkom Asadovho otca.
Opatrný je preto aj sám prezident Asad. Podľa správ sýrskych opozičných serverov Asad žije v uzavretej časti prezidentského paláca, strážia ho na každom kroku. Palác najal ochutnávačov všetkých nápojov a jedla, čo nosia na stôl prezidentskej rodiny.
Režim to neohrozí
Anonymné zdroje z Asadovho okolia tvrdia, že Tlas bol nielen symbolom režimu, ale mal aj dôležité armádne informácie. Podobne ako prezident, Tlas a jeho manželka vyznávali životný štýl európskej smotánky. Boli dobre zabezpečený a fotogenický pár, jazykovo zdatný, s vkusom a luxusnými koníčkami.
Tlasovi priatelia hovoria, že bolo len otázkou času, kedy ho Asadove metódy vyženú zo Sýrie. V krajine už nežije ani Tlasov otec, ani brat, hoci boli prominentmi v politike aj v ekonomike.
Zaznievajú však aj hlasy, že okrem psychologického efektu nemá Tlasova dezercia veľký vplyv na stabilitu režimu.
Ak by Asada niečo mohlo skutočne odstaviť od moci, bol by to podľa analytikov efekt viacerých udalostí.
Muselo by sa od neho dištancovať Rusko, opozícia by sa musela posilniť vojensky aj politicky, režim by museli zasiahnuť skutočne drsné ekonomické sankcie a mocnosti by museli predstaviť niečo iné ako mierové plány, ktoré boli mŕtve ešte predtým, ako ich dali na papier a rozposlali médiám.