Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
ŠTRASBURG, BRATISLAVA. Protestujúci v uliciach i na internete si pripísali veľké víťazstvo. Medzinárodná protipirátska dohoda ACTA v Európskej únii skončila.
Jasnou väčšinou 478 zo 754 hlasov ju v stredu odmietol Európsky parlament.
Za hlasovalo len 39 poslancov, žiaden z nich nebol Slovák. Z významných frakcií za ňou stála len pravicová EPP, ktorá chcela hlasovanie odložiť.
Väčšina jej poslancov sa zdržala. Celkovo sa zdržalo 165 poslancov.
Komisia sa nevzdáva
Chronológia
Dohoda ACTA
- po rokoch tajných rokovaní definitívna verzia vznikla koncom roku 2010,
- v januári tohto roku ju podpísalo 22 z 27 krajín únie, Slovensko nie,
- nasledovali protesty vo viacerých krajinách, útoky hackerov, viaceré štáty pozastavili ratifikáciu,
- vo februári Európska komisia požiadala Európsky súdny dvor o stanovisko, či dohoda neporušuje základné práva.
Európska komisia chce ešte počkať na rozhodnutie Európskeho súdneho dvora, či zmluva odporuje základným právam a potom sa chce poradiť s medzinárodnými partnermi.
Na zmeny by musela presvedčiť ostatné krajiny, ktoré zmluvu podpísali vrátane Japonska a Spojených štátov.
Podľa serveru EUobserver sa dohoda do europarlamentu nedostane skôr než v roku 2014.
Europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová za Smer z frakcie socialistov, ktorá bola proti dohode ACTA, hovorí, že ani keby Európsky súdny dvor neskôr povedal, že dohoda neodporuje základným právam, nepomôže to.
„Už sa hlasovalo. A ak aj po zmenách tam budú ustanovenia v rozpore s chartou základných práv, nie je dôvod, aby poslanci menili svoj názor,“ hovorí pre SME.
Šéf europarlamentu Martin Schulz povedal, že väčšina poslancov usúdila, že „ACTA je príliš vágna a necháva priveľký priestor pre zneužitie a vzbudzuje otázky o jej dosahu na súkromie a občianske slobody užívateľov“.
Víťazstvo proti korporáciám
K dohode pristúpilo okrem únie deväť krajín. Na to, aby platila, stačí, aby ju ratifikovalo šesť krajín. No efektívnosť zmluvy neprítomnosť únie značne oslabí, keďže zastupuje 27 štátov.
Podľa zástancov mala dohoda zabrániť falšovaniu tovarov a chrániť autorské práva. Predstavitelia hudobného i filmového priemyslu sú nespokojní.
„Európa premeškala príležitosť podporiť dôležitú dohodu, ktorá posilňuje normy duševného vlastníctva vo svete,“ povedal Alan Drewsen z Medzinárodnej asociácie ochranných známok. Očakáva, že dohoda bude platiť v ostatných krajinách bez únie.
Odporcovia sa obávali obmedzenia slobody na internete. Mali obavy z nejasných formulácií v dohode, aj z toho, aby sa z poskytovateľov pripojenia nestala internetová polícia.
Skupina Avaaz zozbierala takmer tri milióny podpisov pod internetovú petíciu proti dohode. Šéf kampane Alex Wilks teraz hovorí o „historickom víťazstve ľudí proti korporáciám“.