Ticho pred zápasmi boli najmä potomkovia migrantov.
BERLÍN, BRATISLAVA. Nemecký stredopoliar Schweinsteiger spieval nahlas, poľský krídelník Podolski, turecký tvorca hry Özil, ghanský obranca Boateng či tuniský stredopoliar Khedira mlčali a mladé nemecké krídlo Kroos otváral ústa, ale podľa médií veľmi úzkostlivo.
Tak to videlo rekordných takmer 28 miliónov nemeckých divákov pred osudným zápasom s Talianskom. Národnú hymnu podľa nich športovci odflákli a aj preto prehrali.
Beckenbauer za hymnu
Hymna
Das Lied der Deutschen
Text, ktorý napísal v roku 1841 básnik August Heinrich Hoffmann von Fallersleben sa začína slovami Deutschland, Deutschland über alles (Nemecko nadovšetko) .
nacisti hymnu zneužili na propagandu, spojenci po vojne prvú slohu zakázali,
v roku 1952 sa za hymnu prijala tretia sloha Einigkeit und Recht und Freiheit (Jednota, právo, sloboda) , ostala aj po znovuzjednotení Nemecka,
v komunistickej NDR sa spievalo Auferstanden aus Ruinen (Vzkriesení z trosiek).
Národná hymna sa stala témou pre politikov a médiá.
„Hrajú predsa za národné družstvo, nie sami za seba. Je dosť trápne, že o tom musíme diskutovať,“ povedal pre denník Bild hesenský minister vnútra a kresťanský demokrat (CDU) Volker Bouffier.
Mnohí sa hnevajú, že hymnu nespievali hlavne potomkovia migrantov.
Poslanec vládnych liberálov (FDP) v Bundestagu Serkan Tören, ktorý má turecký pôvod, sa za nich hanbí.
„Som hrdý, že toľkí skvelí hráči, ktorí nemajú nemecký pôvod, hrajú za národný tím. Za to, že nespievajú hymnu, sa hanbím,“ povedal.
Politikov podporila aj futbalová legenda Franz Beckenbauer. Ako tréner v roku 1984 sám hráčom rozdal text hymny a zaviedol pokuty pre tých, ktorí ju spievať nebudú.
„O šesť rokov neskôr sme získali titul majstra sveta,“ hovorí dnes pre denník Bild. Šéf Nemeckého futbalového zväzu Wolfgang Niersbach si myslí, že hymna k športu patrí, ale nútiť k nej netreba.
Školáci nespievajú
S hymnou nemajú problém len futbalisti. Na rozdiel od amerických škôl ju nemajú povinnú ani nemeckí žiaci. Určujú si to spolkové krajiny.
V Bavorsku a Brémach sa spieva povinne, v školách v Berlíne je to na rozhodnutí učiteľa. I samotní Nemci si vzťah k hymne skôr hľadajú.
Podľa inštitútu Emnid takmer polovica priznala, že nepozná text hymny.
Po tom, čo známu Pieseň Nemcov so začiatkom Deutschland, Deutschland über alles (Nemecko nadovšetko) zneužili nacisti a spojenci túto časť piesne zakázali, spievajú Nemci tretiu slohu.
V novembri 1991 sa prezident Richard von Weisäcker a kancelár Helmut Kohl dohodli, že hymnou zjednoteného Nemecka bude tretia sloha.
„Po dvoch diktatúrach, ktoré zneužili symboly a patriotické pocity, robí mnohým Nemcom problém spievať hymnu,“ hovorí historik Paul Nolte.
Nielen hráči nenemeckého pôvodu nepoznajú slová nemeckej hymny, píše Miriam Zsilleová
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz