MINSK, PRAHA. Vyše sedemtisíc bieloruských väzňov získa slobodu vďaka amnestii, ktorú pri príležitosti utorkového štátneho sviatku schválil na pokyn bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka bieloruský parlament.
Proti nebol jediný poslanec. Bielorusko v utorok vo veľkom oslávilo Deň nezávislosti, čo je výročie oslobodenia Minska od nacistov v roku 1944.
Koho neprepustia
- Odsúdených na základe článku 293, teda masové nepokoje,
- odsúdených na základe článku 342, čo je narušovanie verejného poriadku,
- odsúdených na základe článku 367, čo je ohováranie prezidenta.
Na amnestiu, o ktorej sa hovorí niekoľko mesiacov, čakalo netrpezlivo takmer 40-tisíc ľudí v bieloruských väzniciach či vo väzenských celách. Slobodu získajú však len tí, ktorí nespáchali ťažké zločiny.
Už teraz je jasné, že trestanecké kolónie opustí asi 400 žien vrátane väčšiny tehotných, matiek malých detí. Amnestia sa týka aj dôchodcov, invalidov a ťažko chorých. Pre štát to bude pomoc, keďže sa nebude musieť o väzňov ďalej starať.
Zloduchov neprepustí
Podľa zahraničných expertov i odborníkov z radov bieloruskej opozície sa však amnestia nijako nedotkne politických väzňov. Teda ani tých, ktorí boli odsúdení za účasť na demonštráciách proti víťazstvu Alexandra Lukašenka v prezidentských voľbách koncom roku 2010.
Tajná služba KGB vtedy zatkla stovky ľudí vrátane kandidátov na prezidenta. Európska únia ich označila za politických väzňov a vyhlásila nové sankcie. Vo väzení ostáva asi 15 väzňov svedomia.
Už počas posudzovania zákona o amnestii Lukašenko zdôraznil, že „nemôže ísť o žiadnu politiku“.
Svoju myšlienku odôvodnil: „Oslobodzovať ľudí, ktorí by nemali vyjsť na slobodu z politických dôvodov, v žiadnom prípade nemôžeme.“ Krátko pred prijatím zákona to vysvetlil jasne.
„Dôstojní ľudia trpia v mučiarniach a zloduchov pod tlakom púšťame,“ povedal na adresu Európskej únie Lukašenko, ktorá žiada prepustenie väzňov svedomia.
Poslanci odsúhlasili
V Bielorusku je parlament de facto výkonnou zložkou prezidentskej administratívy, a tak nečudo, že sa v zákone ihneď objavili ustanovenia, ktoré politických väzňov z amnestie jednoznačne vyraďujú.
Oslobodení napríklad nebudú ľudia odsúdení na základe článku 293 (masové nepokoje), 342 (narušovanie verejného poriadku), 367 (ohováranie prezidenta) atď.
Za mrežami tak zostane i naďalej bývalý kandidát na bieloruského prezidenta Nikolaj Statkjevič a pravdepodobne i šéf Bieloruskej kresťanskej demokratickej strany Pavel Severinec. Ten však predsa len isté šance na oslobodenie má.
Vo vyšetrovacej väzbe tak celkom isto zostane poľský novinár a jeden z vodcov zakázaného zväzu Poliakov v Bielorusku Andrej Porobit. Hrozí mu päť rokov za to, že kritizoval bieloruského prezidenta.
Autor: Agentúra Epicentrum