BRUSEL, BRATISLAVA. Na spoločnom patente sa členské krajiny Európskej únie nevedeli dohodnúť tridsať rokov. A nepomohla im ani historická dohoda minulý týždeň, že o patentový súd sa podelia Francúzsko, Nemecko a Británia.
Europarlament v pondelok večer hlasovanie o dohode odložil, lebo sa mu zdá, že ústupky krajinám návrh príliš oslabili.
Národné egoizmy
Europoslancov hnevá, že z dôležitých rozhodnutí ich členské štáty či Európska komisia často vynechajú. Napriek tomu, že Lisabonská zmluva z roku 2009 im zaručila väčšie právomoci.
Keď v júni členské štáty vylúčili europarlament z rozhodovania o spoločnom priestore bez hraníc Schengene, zneli od liberálov slová o „vojne“ či „hanbe“ a najväčšia pravicová frakcia ľudovcov (EPP) sa vyhrážala napadnutím rozhodnutia na Európskom súdnom dvore.
Minister spravodlivosti Dánska, ktoré práve predsedalo únii, márne vysvetľoval, že rozhodnutie bolo len právne, a nie politické.
Členské štáty rozhodli, že budú môcť dočasne zavrieť hranice až na dva roky pri nápore nelegálnych migrantov.
Vzťahy s Radou EÚ, v ktorej sú členské štáty, sa podľa slovenskej europoslankyne za Smer Moniky FlašíkovejBeňovej výrazne zhoršili. „Europoslanci sa snažia presadzovať európske záujmy, v rade sa presadzujú národné egoizmy,“ hovorí.
Europoslankyňa za KDH Anna Záborská si myslí, že parlament núti členské štáty k rýchlejšiemu tempu. „Rada však má ťažšiu úlohu, musí doma vysvetliť a aplikovať rozhodnutia, má preto pomalšie tempo,“ hovorí.
Europoslanec Sergej Kozlík za HZDS hovorí, že europoslanci majú vecné výhrady. „Nie je to len, že by sme žiarlili na kompetencie,“ hovorí. „Uspokojujú sa silné krajiny a potom vznikajú nehospodárne riešenia, inokedy zas nie sú záležitosti dostatočne vysvetlené,“ dodáva.
ACTA asi neprejde
Asi najviditeľnejšou vzburou parlamentu je medzinárodná protipirátska dohoda ACTA, ktorá podľa jej odporcov obmedzí slobodu na internete. Najväčšou zástankyňou je Európska komisia.
Odmietlo ju však všetkých päť výborov europarlamentu. Nepomohol ani apel eurokomisára pre obchod Karla De Guchta.
V stredu parlament ukáže, či vzburu dokončí. ACTA podľa slovenských poslancov v plánovanom hlasovaní neprejde a v Európskej únii by tak neplatila. Najväčšia frakcia EPP sa plánuje zdržať.
Zachrániť dohodu môže ešte posunutie termínu hlasovania. Čakalo by sa potom na Európsky súdny dvor, ktorý zisťuje, či ACTA neporušuje základné práva. Verdikt sa očakáva koncom roka.