Bagdad 27. augusta (TASR) - Iracké opozičné skupiny dnes privítali prejav amerického viceprezidenta Dicka Cheneyho, ktorý v pondelok vyhlásil, že riziko nečinnosti voči Iraku je väčšie ako nebezpečenstvo spojené s vojenskou akciou.
Podľa hovorcu exilového Irackého národného kongresu (INC) si Biely dom uvedomuje skutočnú hrozbu, ktorú predstavuje iracký režim, usilujúci sa získať zbrane hromadného ničenia.
S cieľom získať diplomatickú podporu v čase špekulácií o možnom americkom útoku na Irak a podpísať zmluvy o hospodárskej spolupráci dnes do Sýrie pricestoval iracký viceprezident Táhá Jásín Ramadán. Ramadán mal v metropole Damask rokovať so sýrskym prezidentom Bašarom al-Asadom. Výsledky rozhovoru zatiaľ nie sú známe.
Sýria ako vehementný odporca akejkoľvek vojenskej operácie USA v susednej krajine aj prostredníctvom tlače vyzýva svojich občanov, aby americké plány odsudzovali. Vládny denník al-Baas v dnešnom komentári o tom napísal, že "v ohrození sú všetci Arabi".
Iracký viceprezident v Damasku podpíše so sýrskymi partnermi dohody v oblasti obchodu, zdravotníctva, vzdelávania a životného prostredia. Prejavy spolupráce so Sýriou majú byť aj silným politickým signálom adresovaným Washingtonu, ktorý stále nenachádza dostatok spojencov odhodlaných na útok proti Iraku.
Vzťahy medzi Irakom a Sýriou boli celé dekády poznačené vzájomnou nevraživosťou, no v posledných rokoch zaznamenali prudké oteplenie. V súčasnosti Irak dodáva do Sýrie denne 150.000 barelov ropy v rámci programu OSN ropa za potraviny.
Ramadán v dnes zverejnenom interview pre arabský denník uviedol, že požadovaný návrat zbrojných inšpektorov do Bagdadu nie je zárukou, že USA nezaútočia na Irak. Hlavného zbrojného inšpektora OSN Hansa Blixa označil za "špióna".
Americký prezident George W. Bush varoval Irak, že USA podniknú bližšie nespresnené kroky, ak Bagdad nepozve späť zbrojných inšpektorov. USA sa obávajú, že Bagdad chce získať zbrane hromadného ničenia a podporuje terorizmus.
Predstavitelia Washingtonu tiež otvorene spomínajú potrebu zmeny irackého režimu a pozorovatelia nevylučujú vojenský zásah.
Bush podľa Bieleho domu zatiaľ neprijal rozhodnutie, aké kroky podnikne. Viacerí americkí kongresmani v tejto súvislosti vyhlásili, že americký prezident by mal všetky kroky, vrátane prípadného vojenského útoku, konzultovať s Kongresom.