Viac ako 70 rokov vládla krajine PRI, ktorú preslávili volebné podvody, korupcia a klientelizmus. Teraz je späť.
MEXIKO, BRATISLAVA. Peruánsky spisovateľ Mario Vargas Llosa kedysi označil Mexiko za „perfektnú diktatúru“ a mal pravdu.
Inštitucionálna revolučná strana (PRI) sa správala ako štátostrana, ktorá odmeňuje tých, čo jej pritakávajú a bola v tom lepšia ako komunistické strany v Európe.
Pri moci bola 71 rokov, keď ju korupčné škandály, klientelizmus, zatýkanie kritikov režimu, obmedzovanie slobody tlače a volebné podvody poslali v roku 2000 do opozície. Po dvanástich rokoch je späť. Mexičanom chýbala tak, ako u nás chýbajú mnohým istoty minulosti: práca, mlieko za dve koruny a výhody pre lojálnych.
Nová tvár starej strany
V nedeľu zvolili Mexičania za nového prezidenta kandidáta PRI Peňa Nieta, ktorý tvrdí, že bude novou tvárou starej strany. Mexiko sa od roku 1994, keď bol naposledy zvolený prezident za PRI, zmenilo.
Kandidát štátostrany, 45-ročný sympatický Peňa, nevyhral s takým náskokom, ako mu predpovedali prieskumy verejnej mienky a stále sa čaká, ako jeho strana dopadne v Kongrese, či bude mať dosť hlasov na sľubované reformy.
Prezidentské voľby
Prvé odhady
Enrique Peňa Nieto , centristická PRI: 38 - 42 percent, Andres Lopéz Obrador , ľavicová PRD: 31 - 34 percent, Josefina Vázquezová Motová , konzervatívna PAN: 23 - 25 percent (exit polly Milenio Television)
Desať z 23 mexických guvernérov patrí k opozícii, hlavné mesto Mexiko kontroluje opozičná Strana demokratickej revolúcie.
Ako napísal Jorge Castaňeda, minister zahraničných vecí za éry prezidenta Vincenta Foxa, od roku 2000 získalo mnoho kľúčových inštitúcií v krajine silnú autonómiu na vláde: centrálna banka, Národný štatistický úrad, hlavne nezávislý Najvyšší súd. Silnejšie sú aj médiá a občianska spoločnosť.
Vláde by už teraz neprešlo falšovanie volieb, masaker študentov v roku 1968, vyvlastňovanie podnikov či korupcia a utrácanie štátu. „Vláda si už nemôže robiť, čo chce,“ napísal Castaňeda.
Ukázalo sa to už pred nedeľňajšími voľbami, keď do ulíc mexických miest vyšli desaťtisíce študentov a protestovali proti návratu dinosaurov z PRI.
Náročné sľuby
Navyše musia nový prezident a stará strana splniť sľuby, ktoré dali pred voľbami Mexičanom.
Lepšie platy, viac pracovných miest, výkonnejšiu ekonomiku a koniec drogovej vojny, ktorá si vyžiadala viac ako 50-tisíc obetí . To nebude jednoduché.
Podľa Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj zarába Mexičan necelý dolár na hodinu, čo je najmenej medzi 34 krajinami organizácie. A v 112-miliónovej krajine žije 60 miliónov ľudí v chudobe.
Nový prezident starej strany
Mexiko bude viesť 45-ročný Enrique Peňa Nieto. Sľubuje nové časy, ale presvedčivý nie je.
MEXICO CITY, BRATISLAVA. Keď mexická štátostrana, Inštitucionálna revolučná strana (PRI), v roku 1968 poslala tanky na protestujúcich študentov, mal Enrique Peňa Nieto dva roky.
V roku 1994, keď strana naposledy vyhrala v prezidentských voľbách, mal 28 rokov. Nový mexický prezident je zástupcom mladej a nezaťaženej generácie v politickej strane, ktorá vládla krajine väčšinu minulého storočia, i tak je s ňou značne previazaný.
Pochádza z politickej rodiny, ktorá je so stranou spojená a ťažila z toho. Adoptívny otec nového prezidenta Arturi Montiel a jeho neprehľadné obchody s nehnuteľnosťami sú pre mnohých Mexičanov príkladom korupcie politikov.
Nieto v kampani sľúbil veľa. Chce do štátneho ropného monopolu Pemex dostať zahraničných investorov, zlepšiť výber daní a liberalizovať pracovný trh. „Každému Mexičanovi hovorím: Chcem, aby si zarábal viac,“ povedala budúca hlava štátu.
Nový prezident je mladý, charizmatický a za manželku má krásavicu z telenoviel, herečku Angelicu Riveru, ale ani on nie je zárukou nových čias.
Ako guvernéra spolkového štátu Estado de Mexico ho síce podnikatelia chválili za to, ako dal dohromady infraštruktúru. Transparency International však štát pod jeho vedením vyhlásila za najskorumpovanejší v Mexiku.
Miriam Zsilleová
Porazený kandidát chce napadnúť výsledky volieb
López Obrador napadol výsledky prezidentských volieb už pred šiestimi rokmi.
MEXIKO. Mexický ľavicový prezidentský kandidát Andrés Manuel López Obrador chce napadnúť výsledky nedeľňajších prezidentských volieb.
V pondelok pred novinármi vyhlásil, že voľby boli "špinavé, nerovné a plné nezrovnalostí".
Podľa mexického Federálneho volebného inštitútu (IFE) zvíťazil vo voľbách kandidát Inštitucionálnej revolučnej strany (PRI) Enrique Peňa Nieto, ktorý mal po sčítaní výsledkov z 97 percent volebných miestností 38,08 percenta hlasov. Jasne tým skončil pred Lópezom Obradorom, za ktorého hlasovalo 31,7 percenta voličov.
López Obrador avizoval, že podá sťažnosti volebnému inštitútu. Tvrdí, že pri voľbách okrem iného došlo k viacerým porušeniam ústavy. PRI podľa neho napríklad vo veľkom kupovala hlasy.
López Obrador napadol výsledky prezidentských volieb už pred šiestimi rokmi, keď ho tesne porazil konzervatívec Felipe Calderón, a inicioval vlnu protestov, ktoré niekoľko týždňov paralyzovali hlavný bulvár v mexickej metropole. Jeho vzdorný postoj vyvolal obavy, že by mohol znova vyzvať svojich stúpencov do ulíc.
Zdroj: DPA, Reuters
TASR