TEHERÁN, TEL AVIV. Európske krajiny prestali podľa plánu od začiatku tohto mesiaca nakupovať iránsku ropu. Európske poisťovacie spoločnosti tiež odmietajú poisťovať iránske ropné a prepravné spoločnosti.
Islamská republika považuje európske sankcie za nelegálne a nepriamo sa vyhráža uzavretím Hormuzského prielivu, cez ktorý sa prepravuje dvadsať percent svetovej produkcie ropy.
Trest za jadrový program
Guvernér iránskej centrálnej banky občanov vyzval, aby sa zomkli okolo vlády a spolu čelili sankciám.
Vláda sa snaží presvedčiť občanov, ktorí už teraz pociťujú problémy iránskej ekonomiky, že má iných zákazníkov. Irán sa spolieha hlavne na ázijské trhy, ale aj mnohé tamojšie vlády sú pod tlakom USA, aby sa pripojili k sankciám.
Spojené štáty a EÚ uvalili sankcie na Irán pre jeho neochotu zastaviť jadrový program a umožniť inšpekcie podozrivých jadrových zariadení. Len pred pár dňami sa bezvýsledne skončili vyjednávania medzi mocnosťami a Iránom na túto tému.
Európske krajiny sa na sankciách dohodli už pred pár mesiacmi, ale čakali s nimi, lebo si ich najviac odnesú krajiny južnej Európy, ktoré aj bez toho zápasia s ekonomickou krízou.
Ropa na dotovanie potravín
Hoci Irán hovorí, že sankcie majú minimálny efekt, čísla ukazujú niečo iné. V porovnaní s minulým rokom poklesla denná produkcia ropy pre americké sankcie z 2 a pol milióna barelov na 1,8, podľa niektorých údajov dokonca 1,2 milióna barelov.
Ekonomika Iránu je od vývozu ropy závislá. Irán peniaze z ropy potrebuje hlavne na dotovanie základných potravín a tovarov.