Viedeň 27. augusta (TASR) - Dvoch pracovníkov jednej z najväčších amerických humanitných organizácií - USAID - v uplynulom roku obvinili, že sa počas svojej misie na území Bosny a Hercegoviny podieľali na obchode so ženami. Zatiaľčo bosnianske justičné orgány vybavili celý prípad až pozoruhodne rýchlo, vykázalo americké veľvyslanectvo podozrivých z Bosny domov, píše dnešné vydanie rakúskeho denníka Der Standard a dodáva, že do dnešných dní sa nevysvetlil rozsah a spoluúčasť oboch humanitných pracovníkov na dohadzovaní prostitútok a obchode so ženami.
Začiatkom tohto týždňa sa podozrenie z nekalej činnosti rozšírilo na viacerých príslušníkov tamojšieho medzinárodného spoločenstva. Zamestnanci misie OSN v Bosne a Hercegovine (UNMIBH) príliš dlho tajili informácie o pochybnom správaní sa svojich kolegov, informuje Der Standard.
Hovorca UNMIBH Alan Roberts všetky obvinenia poprel, dodávajú noviny a konštatujú, že ani jeho vyhlásenia neodstránili podozrenie, že na obchode so sexom sa pracovníci misie nezúčastnili. Z celkového počtu 1600 mužov silnej Medzinárodnej policajnej jednotky (ITPF) poslali nadriadení v uplynulých rokoch predčasne domov 18. Dôvodom tohto rozhodnutia bolo porušenie kódexu správania sa OSN. Vzhľadom na to, že zahraniční policajti majú v Bosne zaručenú imunitu a postoj justície v ich krajinách je skôr vlažný, zostalo len pri predčasnom odchode domov.
Alan Roberts tvrdí, že na opatrenia úradov v členských krajinách OSN nemajú predstavitelia humanitných misií OSN nijaký vplyv. Misia OSN v Bosne a Hercegovine je takiež bezmocná voči rozhodnutiu EÚ, že medzinárodná policajná jednotka bude mať od januára len 500 mužov. Takýto postoj nevrhá dobré svetlo na mužov, ktorí majú stále plné ústa boja s kriminalitou. Rozhodnutie EÚ totiž spôsobí, že v Bosne sa bude musieť ukončiť jeden z najvydarenejších policajných projektov - boj proti obchodovaniu so ženami z Moldavska, Ukrajiny a Rumunska, upozorňuje rakúsky denník.
Ako vyplynulo z interných materiálov Medzinárodnej policajnej jednotky, len v roku 2001 oslobodili jej príslušníci z verejných domov 1847 žien, počas 600 razií zatvorili 100 nočných klubov a zatkli 56 majiteľov barov, uzatvára Der Standard.