BELEHRAD, BRATISLAVA. V roku 2001 na najväčší srbský sviatok Vidovdan vydali Slobodana Miloševiča súdnemu tribunálu v Haagu. Definitívne sa tak ukončila jeho éra, ktorá v 90. rokoch zo Srbska urobila čiernu ovcu na Balkáne.
Prešlo jedenásť rokov a krajinu znova budú viesť strany a politici z Miloševičovej éry. Povolenie na zostavenie vlády dostali vo štvrtok - opäť na Vidovdan.
Malý Slobo
Ivica Dačič sa stane novým premiérom krajiny. Bývalý hovorca Miloševiča prezývaný aj „Malý Slobo“, vedie Socialistickú stranu exprezidenta, ktorá vo voľbách v máji skončila tretia.
Vládnuť bude so Srbskou progresívnou stranou, ktorá voľby vyhrala. V roku 2008 ju založil Tomislav Nikolič, jeden z bývalých lídrov nacionalistickej Srbskej radikálnej strany, ktorá s Miloševičom vládla.
Čerstvý prezident Srbska Nikolič už stihol odmietnuť, že by v Srebrenici, kde zabili osemtisíc moslimov, spáchali genocídu. Jeho kolegyňa, zrejme budúca ministerka financií Jorgovanka Tabakovičová stále označuje súdeného Ratka Mladiča za hrdinu.
„Vyzerá to, že sme sa odvtedy až tak veľmi nepohli,“ komentuje vznik takejto vlády dvanásť rokov od pádu Miloševiča srbská analytička Sonja Biserková pre SME .
Ivica Dačič, ktorý už bol ministrom vnútra v kabinete Demokratickej strany, uisťoval, že 90. roky sa do Srbska nevracajú.
Západ zatiaľ vyzerá, že mu verí a nechce sa príliš vŕtať v minulosti. Podľa portálu Balkaninsight hovorca americkej diplomacie povedal, že budú podporovať akúkoľvek vládu, ktorá vzišla z legitímnych volieb.
„Kroky vlády budeme sledovať, no nie je dôvod neveriť, že vláda nebude proeurópska,“ povedal podľa portálu Stefano Sannino z Európskej komisie. To si myslí aj slovenská diplomacia.
„Sme presvedčení, že nová vláda bude pokračovať v reformách, v približovaní sa k únii. Tak bude mať plnú podporu Slovenska, bez ohľadu na zloženie novej vlády,“ tvrdí ministerstvo zahraničia.
Vstup do Európskej únie zostáva hlavným zahraničnopolitickým cieľom krajiny. Srbsko dostalo na jar kandidátsky status. „Bojím sa však, že s novou vládou sa aj tak pomalý proces ešte viac spomalí,“ dodáva Biserková.
Zlé znamenie v Kosove
Otázne je, ako sa zmenia vzťahy so susedmi. Okrem Bosniakov už Nikolič pobúril aj Chorvátov, keď vo vojne zničený Vukovar označil za srbské mesto.
Tija Memiševičová, analytička zo Sarajeva, sa však nebojí, že by sa vzťahy príliš zhoršili. „Nikolič začal radikálne, no potom sa umiernil. Nečakám už podobné vyjadrenia. Vzťahy s Bosnou zostanú také, ako doteraz,“ hovorí.
Horšie to môže byť s Kosovom. Nikolič hovorí, že bez Kosova do únie nechce. Jeho aj Dačičova strana majú blízko aj k Rusku.
Práve vo štvrtok sa na hraniciach Kosova odohrali konflikty kosovskej polície a srbských fanúšikov, ktorí si sem prišli uctiť Vidovdan – sviatok slávnej bitky s Turkami na Kosovom poli. Dvadsať Srbov sa zranilo. „Je to zlé znamenie toho, čo nás môže čakať,“ povedala analytička Biserková.