BEJRÚT. Desiatky ľudí zahynuli za uplynulé dva dni pri ostreľovaní predmestí sýrskej metropoly Damask. Väčšina obetí prišla o život v meste Dúmá, informovali v piatok opoziční aktivisti.
Miestne koordinačné výbory, exilové Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva i ďalší aktivisti uviedli, že pri celodennom ostreľovaní vo štvrtok zomrelo najmenej 40 ľudí. Ďalších dvoch zabili dnes ráno, uviedla agentúra DPA.
Ostreľovanie je súčasťou intenzívnej ofenzívy vládnych jednotiek s cieľom opätovne získať kontrolu nad damaskými predmestiami, v ktorých pôsobia povstalci. Najmä Dúmá je ohniskom odporu proti režimu prezidenta Bašára Asada. Mesto ostreľuje armáda už celé dni a podľa aktivistov tvoria väčšinu obetí civilisti.
V sobotu budú v Ženeve predstavitelia svetových a regionálnych veľmocí viesť rozhovory o spôsoboch zastavenia krviprelievania v Sýrii. Základom rokovaní je nový plán osobitného vyslanca pre Sýriu Kofiho Annana, ktorý navrhuje vytvorenie prechodnej vlády zo zástupcov režimu a opozície.
Annan dnes pre agentúru Reuters povedal, že je optimistom, pokiaľ ide o ministerské rokovania. Podľa jeho slov by mali priniesť "prijateľný výsledok".
Annan verí, že rokovanie prinesie výsledky
Osobitný vyslanec OSN a Ligy arabských štátov pre Sýriu Kofi Annan verí, že ministerské rokovanie o kríze v Sýrii, ktoré sa uskutoční v sobotu v Ženeve, prinesie pozitívne výsledky. “Som optimistický,” vyhlásil Annan pred prípravnými rozhovormi, ktoré sa konajú v piatok.
Na stretnutí sa zúčastnia ministri zahraničia všetkých piatich členov Bezpečnostnej rady OSN a regionálnych štátov, Irán a Saudskú Arábiu však nepozvali.
Annan tento týždeň navrhol nový projekt na riešenie sýrskej krízy, ktorý počíta s vytvorením vlády národnej jednoty zahŕňajúcej predstaviteľov sýrskeho režimu aj opozície. Jej členmi by však nesmeli byť osoby, ktoré by boli prekážkou “demokratického rozvoja a národného zmierenia”.
Rusko najprv súhlasilo, no potom navrhlo k Annanovmu plánu určité zmeny, s ktorými však niektoré západné krajiny nesúhlasia. Zmeny sa podľa nemenovaného diplomata týkajú neúčasti prezidenta Baššára al-Asada v novej sýrskej vláde, čo by znamenalo jeho odchod z vedenia krajiny. Čína už vyjadrila predbežný súhlas s Annnovým plánom.
Piatkové prípravné stretnutie je zamerané na zladenie rozdielov a podľa Annanovho hovorcu Ahmada Fawziho je kľúčové na dosiahnutie konsenzu o ukončení krviprelievania a o politickej transformácii v Sýrii.
Annan chce mierový plán, Asad pokoj od Západu
Na dosiahnutie týchto cieľov je potrebné plné dodržiavanie Annanovho šesťbodového mierového plánu vrátane prímeria, ktoré obe strany porušujú. Politickú transformáciu má zabezpečiť nová vláda národnej jednoty, jej formácia bude však podľa mnohých veľmi problematická.
Sýrsky líder Asad už totiž dopredu odmietol akékoľvek vonkajšie zasahovanie do riešenia 16 mesiacov trvajúceho konfliktu v jeho krajine, ktorý si už vyžiadal skoro 16-tisíc obetí na životoch.
Rusko požaduje zmeny
Rusko požaduje v poslednej chvíli zmeny v novom pláne Kofiho Annana na vytvorenie sýrskej dočasnej vlády národnej jednoty a nechce v nej žiadne formulácie, ktoré by vyznievali napríklad ako výzva na odstúpenie sýrskeho prezidenta Bašára Asada.
Informovali o tom dnes diplomati vo švajčiarskej Ženeve.