Najvyšší súd v najsledovanejšom procese za 12 rokov podporil prezidenta. Ak Mitt Romney vyhrá voľby, chce reformu zrušiť.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Šéfa amerického Najvyššieho súdu dosadil na pozíciu v roku 2005 republikánsky prezident George W. Bush. John Roberts je konzervatívec, no nie vždy hlasuje podľa tejto šablóny.
Práve tomuto sudcovi môže Barack Obama ďakovať, že hlavné dielo jeho štyroch rokov v úrade najväčšia zdravotnícka reforma v krajine za polstoročie aj po štvrtku žije. Konzervatívny sudca hlasoval spolu s liberálnymi kolegami a tesným pomerom 5:4 uznali, že zákon z roku 2010 nie je protiústavný.
Barack Obama tak vyhral najsledovanejší proces Najvyššieho súdu od kontroverzných prezidentských volieb v roku 2000 a vôbec najdramatickejšiu konfrontáciu prezidenta so súdom od 30. rokov minulého storočia. Zrušenie reformy mohlo ohroziť aj jeho znovuzvolenie.
Daň je ústavná
Hlavná otázka zdravotníckej reformy znela, či môže federálna vláda nútiť Američanov pod hrozbou pokuty, aby sa povinne poistili. Možno niekoho nútiť, aby si kúpil produkt, ktorý nechce?
Obama a demokrati sa veľmi vyhýbali označeniu pokuta, ktorú mal platiť ten, čo sa nepoistí. Namiesto toho malo ísť o daň.
Tento názor Najvyšší súd podporil. „Keďže ústava takú daň povoľuje, nie je našou úlohou zákon zakazovať,“ napísal podľa Reuters predseda súdu Roberts v rozhodnutí. Ak sa napríklad niekto odmietne poistiť, od roku 2014 bude musieť zaplatiť daň vyššiu o 250 dolárov ročne.
O ďalšie dva roky však táto „pokuta“ môže narásť až na vyše 2000 dolárov. Počet ľudí bez poistenia by tak mal klesnúť zo 46 miliónov na 16 miliónov. Nariadenie však 61 percent ľudí odmieta.
Pred budovou Najvyššieho súdu sa vo štvrtok stretli priaznivci aj odporcovia zákona. Laura Brennamanová pracuje ako sestrička na pohotovosti na Floride.
Stála celú noc v rade, aby sa dostala dovnútra súdnej siene, keď zaznel rozsudok. „Je to historický moment,“ povedala pre Washington Post.
Ona Obamovu reformu podporuje, pretože vidí, ako majú ľudia s nízkym príjmom sťažený prístup k zdravotnej starostlivosti. Platiť ostanú aj opatrenia, ktoré Američania vítajú. Ľudia do 26 rokov sa nemusia poisťovať, ale zostávajú poistení cez rodičov. Poisťovne tiež nemôžu nikoho odmietnuť poistiť len preto, že má vážne zdravotné problémy.
Romney ho chce zrušiť
Pred súdom stál aj William Temple zo štátu Georgia. Ten predstavuje druhú stranu Američanov (podľa prieskumu má tesnú väčšinu), ktorá odmieta reformu.
Muž so žltou vlajkou hnutia Tea Party odmieta „tyraniu“ zákona, ktorý núti ľudí kúpiť si zdravotné poistenie. Ako dodáva pre Washington Post, jeho traja synovia chcú míňať peniaze na niečo iné ako na zdravotné poistenie a verí, že je to ich právo.
Aj keď štvrtok bol veľkým víťazstvom pre Baracka Obamu, odporcovia zákona ešte majú nádej. Republikáni a ich kandidát Mitt Romney sú jasne proti zákonu. Počas hlasovania v roku 2010 ho podporila iba jedna ich senátorka.
Podľa televízneho šotu, ktorý beží v niektorých štátoch, Romney zruší reformu „hneď v prvý deň“ v úrade.