Obe strany sa nevedia dohodnúť, či bolo lietadlo zostrelené v sýrskom vzdušnom priestore alebo nad medzinárodnými vodami.
DAMASK. Sýrska protivzdušná obrana musela okamžite reagovať na tureckú stíhačku, ktorá sa pohybovala 100 metrov nad morom v sýrskom vzdušnom priestore, čo bolo "jasné porušenie suverenity Sýrie", uviedlo v pondelok ministerstvo zahraničných vecí v Damasku prostredníctvom svojho hovorcu.
"Sýria reagovala na narušenie... Museli sme reagovať okamžite, aj keby to lietadlo bolo sýrske, zostrelili by sme ho," uviedol podľa agentúry Reuters hovorca ministerstva Džihád Makdísí.
Sýria chce udržať susedské vzťahy s Tureckom
Turecké bojové lietadlo typu F4 Phantom bolo zostrelené protilietadlovou paľbou, nie radarom vedenou strelou, dodal a zdôraznil, že Sýria zostáva zaviazaná "susedským vzťahom" s Tureckom.
Sýria podľa Makdísího "nepociťuje nepriateľstvo" voči Turecku. Pátranie po dvoch nezvestných tureckých vojakoch podľa neho stále pokračuje, citovala agentúra Associated Press.
Turecko v pondelok vyhlásilo, že Sýria zostrelila v piatok jeho vojenskú stíhačku nad medzinárodnými vodami a bez varovania. Turecký minister zahraničných vecí Ahmet Davutoglu uviedol, že lietadlo bolo jasne označené a Sýria vedela, že je turecké.
Sýria strieľala aj na ďalšie turecké lietadlo, tvrdí Ankara
Sýrske ozbrojené sily strieľali na ďalšie turecké lietadlo, k jeho zostreleniu však nedošlo.
Prieskumné a záchranné lietadlo CASA v čase streľby pátralo po vojenskom stroji F-4, ktoré Sýria zostrelila minulý týždeň. Oznámil to v pondelok turecký vicepremiér Bülent Arinc.
Sýrske "nepriateľské konanie" podľa neho neostane "nepotrestané", informovala stanica BBC.
K ostreľovaniu druhého stroja došlo podľa diplomatického zdroja počas prvej fázy pátracej operácie, lietadlo sa tak muselo vrátiť na základňu.
Po tureckom upozornení Sýria umožnila pokračovať v záchranných akciách, citovala zdroj agentúra DPA.
Vicepremiér Arinc vyhlásil, že Turecko sa bude brániť v rámci medzinárodného práva, nemá však "v úmysle vstupovať s nikým do vojny".
Uviedol to po sedemhodinovom rokovaní vládneho kabinetu o zostrelení prieskumného lietadla F-4.
Turecko: NATO by to malo považovať za útok na alianciu
Turecko v pondelok vyhlásilo, že bude naliehať na NATO, aby považovalo sýrske zostrelenie tureckej stíhačky za útok na celú vojenskú alianciu.
Podpredseda vlády Bülent Arinc to povedal deň pred stretnutím vyslancov Severoatlantickej aliancie, ktorí by mali prediskutovať incident.
Arinc uviedol, že Turecko bude naliehať na NATO, aby posudzovalo ozbrojený útok podľa článku 5 Washingtonskej zmluvy, zakladajúcej charty NATO. Tento článok hovorí, že útok na jedného člena aliancie sa bude považovať za útok na všetkých členov.
Vicepremiér Arinc povedal, že Turecko sa bude brániť v rámci medzinárodného práva, nemá však "v úmysle vstupovať s nikým do vojny".
USA v pondelok vyhlásili, že budú spolupracovať so svojím spojencom v aliancii Tureckom, aby bola Sýria bratá na zodpovednosť. Americkí predstavitelia sa domnievajú, že zostrelenie tureckého lietadla bolo zámerné.
Aj napriek frustrácii mnohých štátov NATO ohľadom potláčania sýrskeho povstania tamojším režimom je však nepravdepodobné, že NATO sa podujme na ozbrojenú akciu voči arabskému štátu, konštatuje agentúra AP.
Zdroj: AP, Reuters