Keby sa podobný prípad odohral teraz, nahrávka z Los Angeles by sa stala hitom YouTubu. V roku 1991 ju šírili spravodajské televízie. Ukazovala ležiaceho černocha, ako ho bijú bieli policajti.
Mužom na zemi bol Rodney King (2. 4. 1965 - 17. 6. 2012). Muž, v minulosti odsúdený za prepadnutie obchodu, prekročil rýchlosť. Policajti ho zastavili a vytiahli z auta. Dostal až 50 úderov obuškom, kopali ho a použili naňho paralyzátor. Poranili mu mozog, zlomili lebku, poškodili oko. No keďže si celú akciu nahrával okoloidúci na kameru, tým sa to neskončilo.
Ani záznam pritom nezabránil tomu, že ďalší rok policajtov oslobodili. A to rozzúrilo afroamerickú komunitu v Los Angeles. Začala rabovať, spôsobila škody možno až za miliardu dolárov. Pri stretoch s políciou zomrelo päťdesiat ľudí.
Po troch dňoch vystúpil v televízii King. Ľudí vyzval, aby to jednoducho "nechali tak". Dúfal, že história si ho bude pamätať ako toho, kto chcel situáciu upokojiť.
To mu celkom nevyšlo. Rodney King bol v Spojených štátoch symbolom sporov medzi "bielou" a "čiernou" Amerikou. Pre niektorých hrdina, pre iných kriminálnik. Jeho prípad však zmenil minimálne losangeleskú políciu, ktorá medzi seba prijala viac iných ako len bielych policajtov.
Pre Kinga sa nakoniec prípad neskončil tak zle. V opakovanom procese policajtov odsúdili, on dostal od mesta odškodné takmer štyri milióny dolárov a našiel si aj životnú partnerku. Zasnúbil sa s jednou zo sudkýň, ktorá rozhodovala o odškodnení.
Incident z roku 1991 sa s ním ťahal celý ďalší život. "Rodney bol unavený z toho, že sa ho stále pýtali na tú bitku a či už odpustil policajtom," povedal podľa Guardianu Lawrence Spagnola, ktorý Kingovi pomáhal pri písaní memoárov.
Kinga našli mŕtveho na dne jeho bazéna. Zomrel bez pričinenia inej osoby. Mal síce problémy s drogami a alkoholom, no tie boli už minulosťou.