LONDÝN, BRATISLAVA. Vilu na anglickom vidieku vymenil Julian Assange za kanceláriu na ekvádorskej ambasáde, kde mu na noc ustlali.
Šéf WikiLeaks dúfa, že sa mu týmto zúfalým pokusom podarí vyhnúť vydaniu do Švédska, odkiaľ by ho vraj poslali do Spojených štátov. A tam mu podľa jeho teórie hrozí trest smrti za zverejnenie tajných informácií.
Na veľvyslanectvo prišiel v utorok v noci, v kancelárii prespal už štyri noci. Aj keď Ekvádorčania sľúbili, že o udelení politického azylu rozhodnúť vo štvrtok, včera poobede stále nebolo jasné, či sa Assangea zastanú.
Fakty
Útočisko na ambasáde
- Jószef Mindszenty – maďarský biskup sa v roku 1956 skryl na americkej ambasáde. Na Západ sa dostal až po 15 rokoch.
- Manuel Noriega – panamský prezident po americkej invázii v roku 1989 ušiel na ambasádu Vatikánu. Američania mu stále púšťali hlasnú rockovú hudbu, čo nevydržal a sám sa vzdal.
- Čchen Kuang–čcheng – čínsky aktivista ušiel z domáceho väzenia na americkú ambasádu v apríli. Krátko potom vycestoval do štátov, kde pôsobí na univerzite.
Ekvádorská dilema
„Ekvádor uznáva právo na život a budeme musieť preveriť, či je pán Assange v ohrození života,“ povedal pre BBC ekvádorský prezident Rafael Correa, spojenec Huga Cháveza.
Udelenie azylu by mohlo vylepšiť imidž lídra, ktorý útočí na slobodu médií vo vlastnej krajine.
Zároveň by tým však dal Ekvádor najavo, že Briti a Američania zásadne porušujú ľudské práva, čo by mu mohlo poškodiť.
„Nechceme nikoho uraziť a už vôbec nie krajinu ako Veľká Británia, ktorú si tak veľmi vážime,“ cituje Correu agentúra AP.
Na krajinu by mohli pritlačiť aj Američania. Ekvádor, ktorý ako menu používa americký dolár, má totiž so Spojenými štátmi dohodu o zvýhodnenom dovoze 1300 tovarov a o jej predĺžení sa bude opäť rozhodovať v januári. Otázka teda je, či by to Correovi stálo za to.
Assange si zatiaľ na ambasáde svoju úlohu disidenta užíva, aj keď mu hrozí väzenie. Je v dobrej nálade. Poskytol rozhovor austrálskemu rozhlasu ABC, v ktorom sa posťažoval, že ho rodná Austrália opustila.
Počas domáceho väzenia, v ktorom je od decembra 2010, s ľuďmi z ambasády komunikoval len prostredníctvom SMS správ.
Ako ujde?
Aj keby nakoniec dostal azyl, stále nemá isté, že sa vyhne vydaniu do Švédska, kde ho chcú súdiť za údajné znásilnenie. Britská polícia totiž obkľúčila ambasádu a je pripravená Assangea zatknúť hneď, ako opustí budovu.
To môže trvať niekoľko dní, teoreticky aj rokov.
Po zatknutí by už zrejme išiel rovno do väzenia, lebo útekom na ambasádu porušil pravidlá domáceho väzenia. Štátu tak prepadne kaucia 240-tisíc libier, ktorú si nezaplatil sám, ale pozbierali sa mu na ňu jeho priaznivci.
Tí teraz priznávajú, že Assangeov krok ich prekvapil. Očakávali, že svoju nevinu bude dokazovať pre súdom.