ANKARA. Turecko v nedeľu vyhlásilo, že Sýria zostrelila jeho vojenskú stíhačku nad medzinárodnými vodami a bez varovania. Ankara bude oficiálne konzultovať reakciu so spojencami v Severoatlantickej aliancii.
Rada Severoatlantickej aliancie sa preto zíde v utorok na mimoriadnom zasadaní.
Ako v nedeľu informovala hovorkyňa aliancie Oana Lungescuová, Ankara požiadala o stretnutie na základe článku štyri zmluvy o NATO, podľa ktorého môžu členské štáty požiadať o schôdzku aliancie v prípade, že ich bezpečnosť je ohrozená.
"Severoatlantická rada sa zíde v utorok na žiadosť Turecka," povedala Lungescuová.
Britský minister zahraničia William Hague pohrozil sýrskemu režimu prezidenta Baššára al-Asada, že za zostrelenie tureckej stíhačky sa bude zodpovedať aj pred Bezpečnostnou radou OSN.
Vedeli, že lietadlo je z Turecka
Turecký minister zahraničných vecí Ahmet Davutoglu uviedol, že lietadlo bolo jasne označené a Sýria vedela, že je turecké. Damask pritom tvrdí, že to jeho protivzdušná obrana zistila až po tom, ako ho v piatok zostrelila.
Podľa Davutoglua existujú dôkazy z rádiovej komunikácie, ktoré naznačujú, že "vedeli, že lietadlo je naše".
Turecká pozemná kontrola upozornila stíhačku, že vstúpila do sýrskeho vzdušného priestoru, uviedol minister pre štátnu televíziu TRT.
"Lietadlo sa obrátilo a bolo zostrelené po tom, ako opustilo sýrsky vzdušný priestor," konštatoval s tým, že Sýria stroj nevarovala a ani pred jeho zostrelením nekontaktovala tureckú stranu.
Podľa Davutoglua lietadlo nebolo na špionážnej misii spojenej so Sýriou a išlo o cvičný let na otestovanie kvality tureckých radarov.
Pátracie tímy medzičasom lokalizovali vrak stíhačky, ktorý sa nachádza v hĺbke 1300 metrov, oznámili bez uvedenia zdrojov turecké spravodajské kanály.
Davutoglu vecí predtým povedal, že stále pokračuje pátranie po dvoch nezvestných pilotoch. Pátranie je koordinované so sýrskou stranou, nemožno však hovoriť o "spoločnej" operácii, dodal minister.
O lietadle rokovali dve hodiny
Davutoglu sa v sobotu stretol s veliteľmi ozbrojených síl a šéfom spravodajskej služby aby prediskutoval ďalšie kroky Turecka po tom, čo Sýria zostrelila jedno turecké vojenské lietadlo. Oznámili to miestne médiá.
Stretnutie trvalo dve hodiny a zúčastnili sa na ňom zástupca generálneho štábu, poprední velitelia a šéf Národnej spravodajskej agentúry.
Zostrelenie tureckého lietadla je neospravedlniteľný jednostranný útok na stroj NATO, myslí si Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Sýria: Zostrelenie tureckého lietadla bolo nehodou
Zostrelenie tureckého vojenského lietadla, ktoré podľa Sýrie narušilo jej vzdušný priestor, bolo nehodou a nie nepriateľským aktom namiereným proti Turecku. V sobotu to vyhlásil hovorca sýrskeho ministerstva zahraničných vecí Džihád Makdísí.
Makdísí tureckému spravodajskému kanálu A Haber povedal, že Sýria využila svoje právo proti "neznámemu" lietadlu, ktoré narušilo jej vzdušný priestor.
Zostrelili prúdové lietadlo
Turecký vicepremiér Bülent Arinc v sobotu vyhlásil, že prúdové lietadlo, ktoré v piatok zostrelila Sýria, bolo prieskumné. Informovala o tom štátna televízia TRT.
Turecké médiá priniesli správy, že zostreleným strojom bola nadzvuková bojová stíhačka F-4 Phantom, ktorá môže tiež vykonávať prieskumné operácie.
Nie je možné ignorovať fakt, že Sýria zostrelila turecké lietadlo, vyhlásil v sobotu turecký prezident Abdullah Gül. Uviedol, že jeho krajina urobí všetky kroky, ktoré je nutné po incidente vykonať.
Lietadlo vyštartovalo z leteckej základne Malatya na juhovýchode Turecka o 10.30 h miestneho času (9.30 SELČ). Podľa novín Zaman sa lietadlo nachádzalo len 12 kilometrov od sýrskeho pobrežia keď s ním stratili kontakt.
Taliansko: Zostrelenie tureckej stíhačky je "neprijateľné"
Taliansky minister zahraničných vecí Giulio Terzi v nedeľu ako "neprijateľné" odsúdil piatkové zostrelenie tureckej stíhačky Sýriou. Dodal, že Taliansko sa bude aktívne podieľať na konzultáciách NATO, ktoré na žiadosť Turecka zvolali na utorok.
"Toto je ďalší mimoriadne závažný a neprijateľný čin zo strany Asadovho režimu," povedal Terzi s odkazom na vládu sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Ako dodal, lietadlo zostrelili počas "neútočného letu" nad Stredozemným morom.
Terzi tiež odsúdil "čoraz neznesiteľnejšie humanitárne podmienky," ktorým Damask vystavuje obyvateľov Sýrie a skutočnosť, že medzinárodným pozorovateľom neumožnili vykonávať ich úlohy.
USA odsúdili zostrelenie tureckého lietadla
Ministerka zahraničných vecí USA Hillary Clintonová v nedeľu odsúdila zostrelenie tureckej stíhačky Sýriou ako "nehanebný a neprijateľný" čin a prisľúbila úzku spoluprácu Spojených štátov s Tureckom pri podporovaní politickej zmeny v Sýrii.
"Spojené štáty čo najostrejšie odsudzujú tento nehanebný a neprijateľný čin," uviedla Clintonová vo vyhlásení po sobotňajšom rozhovore s tureckým ministrom zahraničných vecí Ahmetom Davutoglom.
Irán vyzval Turecko a Sýriu na zdržanlivosť
Iránsky minister zahraničných vecí Alí Akbar Sálehí vyzval v sobotu večer Turecko a Sýriu na zdržanlivosť po tom, ako Sýria v piatok nad Stredozemným morom zostrelila tureckú stíhačku.
V telefonickom rozhovore s tureckým kolegom Ahmetom Davutogluom Sálehí vyjadril nádej, že obe strany "urovnajú záležitosť pokojne v rámci udržania regionálnej stability," píše sa na webovej stránke iránskeho rezortu diplomacie. Na zdržanlivosť vyzval obe krajiny aj generálny tajomník OSN Pan Ki-mun.
Irán podporuje sýrskeho prezidenta Bašára Asada, odkedy sa v tejto krajine začali minulý rok protivládne protesty.
Irak: Sýrske zostrelenie je vážnou eskaláciou konfliktu
Sýrske zostrelenie tureckého lietadla je vážnou eskaláciou sýrskeho konfliktu. V sobotu to vyhlásil iracký premiér Hošjár Zebarí.
"Včerajšie zostrelenie tureckého lietadla nad sýrskymi vodami - toto je vážna eskalácia a náznak, že konflikt má väčší dopad, ako len na Sýriu," povedal Zebarí na tlačovej konferencii po bagdadskom stretnutí s náprotivkami zo Švédska, Bulharska a Poľska.
Napäté vzťahy
Udalosť pravdepodobne výrazne poznačí už i tak napäté vzťahy medzi Tureckom a Sýriou. Vláda premiéra Erdogana sa pridala na stranu Spojených štátov a EÚ vo výzvach na odstúpenie dlhoročného sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ktorý od marca minulého roka čelí mohutnému povstaniu.
Turecko okrem toho zriadilo tábory pre utečencov pri hraniciach zo Sýriou, kde našlo prechodný domov vyše 32-tisíc Sýrčanov utekajúcich pred konfliktom vo svojej vlasti.