BEJRÚT. Najmenej desať ľudí zahynulo v sýrskom meste Aleppo, keď vládne jednotky začali strieľať ťažkými zbraňami do davu demonštrantov.
Tisícky demonštrantov, kritizujúcich vládu sýrskeho prezidenta Bašára Asada, sa zhromaždili na hlavnom námestí v Aleppe.
Do davu začali strieľať štyri obrnené vozidlá, oznámili viacerí sýrski aktivisti pre tlačovú agentúru Reuters.
Sýrska štátna televízia predtým oznámila, že povstalci v provincii Aleppo zmasakrovali a zmrzačili najmenej 25 príslušníkov provládnych milícií šabíha.
"Ozbrojené teroristické skupiny v (dedine) Darat Azah spáchali brutálnu masakru proti 25 občanom, ktorých krátko predtým uniesli," uvádza sa v správe oficiálnej tlačovej agentúry SANA.
Červený kríž sa do Homsu nedostal
Počet Sýrčanov, ktorí potrebujú humanitárnu pomoc, stúpol na 1,5 milióna, oznámil v piatok Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí.
Predtým sa počet obyvateľov Sýrie odkázaných na humanitárnu pomoc odhadoval na jeden milión, uviedla agentúra Reuters.
Svetový potravinový program OSN do polovice júna distribuoval potraviny pre 461-tisíc Sýrčanov. V júli plánuje tento počet zvýšiť na 850-tisíc, informovali predstavitelia WFP.
Kríza v Sýrii si od marca minulého roka podľa OSN vyžiadala najmenej 14 400 ľudí.
Pracovníci Medzinárodného výboru Červeného kríža, ktorí vo štvrtok chceli zo sýrskeho Homsu evakuovať civilistov a zranených, sa vzhľadom na "nejasnú" bezpečnostnú situáciu nemohli dostať do bojmi najviac postihnutých častí mesta a vrátili sa do Damasku.
Annan sa obáva rozšírenia konfliktu
Medzinárodný vyslanec pre Sýriu Kofi Annan varoval pred hrozbou rýchleho rozšírenia konfliktu na celý región v prípade, ak sa "vplyvné veľmoci" nebudú naliehavo usilovať o mier.
Do mierového procesu je podľa neho potrebné zapojiť aj Irán.
Annan zdôraznil, že krajiny, ktoré majú vplyv na účastníkov konfliktu v Sýrii, by mali okamžite zvýšiť tlak na Damask i povstalecké skupiny, aby zastavili násilie.
Informoval tiež, že priamo požiadal sýrsku vládu, aby umožnila uviaznutým civilistom odísť z mesta Homs.
Annan chce, aby sa do mierového procesu zapojili krajiny, ktoré majú vplyv na obe strany konfliktu, teda aj Irán ako spojenec Damasku.
Proti takejto požiadavke, presadzovanej aj Ruskom, dôrazne vystupujú USA.
Zdroj: Reuters, AP, DPA