MOSKVA, PRAHA. Ruským nacionalistom sa vďaka demokratickým reformám politického systému podarilo po prvý raz oficiálne zaregistrovať svoju stranu.
Ministerstvo spravodlivosti schválilo žiadosť Ruského celonárodného zväzu (RCS) vedeného Sergejom Baburinom.
Potraty a spravodlivosť
Baburin bol na vrchole politickej kariéry v 90. rokoch, keď viedol postupne niekoľko organizácií, ktoré presadzovali idey veľkého Ruska a nadradenosti pravoslávnych Rusov nad ostatnými národmi bývalého Sovietskeho zväzu.
Po roku 2000 sa vplyv jeho zväzu, ktorý existuje od roku 1991, radikálne znížil. Baburin, ktorý to v 90. rokoch dotiahol až na zástupcu predsedu parlamentu, sa sústredil na boj proti potratom a za sociálnu spravodlivosť.
Nacionalisti vedení Baburinom boli a sú lojálni Kremľu. V súčasnosti však už nestačia konkurovať novej nacionalistickej vlne, ktorá je oveľa agresívnejšia a radikálnejšia. Preto politológovia nepredpovedajú zväzu veľkú budúcnosť.
Pomoc Kremľu
Nevylučujú však, že ich Kremeľ môže použiť ako kontaktnú štruktúru pre dialóg s nacionalisticky naladenými voličmi. Ruský celonárodný zväz tak môže zohrať v budúcich parlamentných voľbách významnú úlohu. Zatiaľ plánuje do nich ísť s heslami: „národná moc, národná politika a národná ekonomika“. Slovo „národná“ môže byť zmenené na ruská.
Tromfom strany sa môže stať program boja proti etnickej kriminalite, pretože v Moskve a ďalších veľkých ruských mestách pribúda prisťahovalcov z Ázie, ktorí často porušujú zákon.
Okrem toho Baburin bol vždy zástancom obnovy zväzku troch slovanských štátov: Ruska, Bieloruska a Ukrajiny. Postupne by tak mal vzniknúť jediný slovanský štát - Ruský zväz.
Liberálny zákon o politických stranách podpísal 3. apríla toho roku ešte vtedajší prezident Dmitrij Medvedev, ktorý sa tak snažil vyhovieť opozícii. Na registráciu odvtedy čaká 176 zoskupení.
Autor: Agentúra Epicentrum