ANKARA. Turecká konzervatívna vláda upustila od prípravy kontroverzného zákona, ktorým by sa mal skrátiť časový limit na prerušenie tehotenstva.
Pre agentúru AFP to povedal anonymný zdroj z tureckého parlamentu.
Vláda s islamskými koreňmi sa namiesto sprísnenia interrupcií rozhodla obmedziť pôrody cisárskym rezom často používané v krajine.
Návrh zákona o interrupciách z dielne Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) by zakazoval vykonanie interrupcie po skončení šiestich týždňov tehotenstva namiesto doteraz povolených 10 týždňov.
Experti argumentovali, že zákon by v skutočnosti znamenal zákaz interrupcií, keďže mnohé ženy by do šiestich týždňov tehotenstva nevedeli, že sú tehotné.
Tisíce žien a aktivistov demonštrovali po celej krajine proti plánovanému zákonu a turecké médiá zverejnili prieskumy, ktoré ukázali, že limitovanie interrupčných práv by mohlo spôsobiť zníženie podpory AKP zo strany žien.
Premiér Recep Tayyip Erdogan vyvolal v máji búrku nevôle svojím vyhlásením, v ktorom prirovnal interrupcie k vraždám. Erdogan vyzýval ženy, aby mali najmenej tri deti.
Sekulárne Turecko v roku 1965 legalizovalo prerušenie tehotenstva zo zdravotných dôvodov a v roku 1983 rozšírilo právo na interrupcie do 10. týždňa tehotenstva.