Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačeného vydania.
BUKUREŠŤ, BRATISLAVA. Keď poňho prišla polícia, aby ho odviezla do väzenia, povedal im, nech ho ešte počkajú. Že si len skočí zbaliť knihy.
Bývalý rumunský premiér Adrian Nastase ich bude potrebovať veľa, keďže v ten deň ho súd odsúdil na dva roky väzenia za korupciu.
Už bol pri vedomí
Svedkov pred domom krátko po tom prekvapil výstrel. Nastase bol vášnivým poľovníkom a mal zbrojný pas. Strelnou zbraňou sa niekoľko hodín po vynesení rozsudku pokúsil zabiť.
Expremiér sa chcel podľa AP usmrtiť strelou do hlavy, no policajti mu v tom v poslednej chvíli zabránili. Postrelil sa však do krku. Strela minula aortu aj hlasivky. Operovali ho a už včera bol pri vedomí.
Na lôžku zostane podľa lekárov dva týždne a potom zrejme pôjde tam, kam podľa stredajšieho rozsudku patrí – do väzenia.
Adrian Nastase sa stal vôbec prvým politikom z postkomunistickej východnej Európy, ktorý tam skončí za korupciu.
Komunistická škola politikov
Rumunský premiér z rokov 2000 až 2004 podľa magazínu Economist vyrástol „v komunistickej škole politiky, čo aj dokazoval“. Napríklad počas jeho vlády boli štátne médiá jasne provládne.
S premiérom sa začali spájať aj viaceré kauzy, médiá ho podľa magazínu začali nazývať „Nastase so siedmimi domami“. Celkovo sa mal podľa protikorupčného úradu dopustiť korupcie v hodnote 1,4 milióna eur.
Nakoniec ho dostala kauza financovania jeho neúspešnej prezidentskej kampane z roku 2004, aféru nazývali Kvalitná trofej.
Nastase vtedy usporiadal platenú konferenciu, na ktorej sa zúčastnili aj štátne firmy ovládané jeho ľuďmi. Celkovo sa vyzbieralo 1,6 milióna eur, ktoré išli premiérovi na kampaň.
Nastase pritom čelil viacerým korupčným obvineniam. V marci ho odsúdili podmienečne za vydieranie. Expremiér hovorí, že procesy sú politicky motivované a chce sa odvolať na Európsky súd pre ľudské práva.
Nová éra?
Tento verdikt však môže byť veľmi prospešný pre krajinu. Rumunsko je dlhodobo kritizované za vysokú mieru korupcie. Okrem iného im aj pre túto príčinu Brusel stále nedovolil vstúpiť do Schengenu.
Verdikt o bývalom premiérovi tak môže znamenať, že sa v krajine niečo zmenilo.
„Tento rozsudok otvára novú éru pre rumunskú spravodlivosť, v ktorej sudcovia sa už viac neboja ísť po vplyvných ľuďoch. Reformy v posledných rokoch prinášajú ovocie,“ povedala pre AFP Laura Stefanová, protikorupčná expertka z thinktanku Expert Forum.