SME
Pondelok, 16. december, 2019 | Meniny má Albína
AKTUALIZOVANÉ 20:31

Desať krajín Únie navrhuje Spojené štáty európske

Viaceré štáty chcú zmeniť politický systém Únie, zaviesť dvojkomorový parlament a priamu voľbu prezidenta.

(Zdroj: SITA/AP)

Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.

Návrhy na veľké zmeny únie by v členských štátoch zrejme neprešli.

BERLÍN, BRATISLAVA. Európsku úniu majú z finančnej krízy dostať radikálne reformy, ktoré by ju zmenili na spojené štáty európske.

Na ich čele by stál priamo zvolený európsky prezident a dvojkomorový parlament, so zastúpením členských štátov v druhej komore.

Mali by sme európsku vládu, nového európskeho ministra financií, Európsky menový fond, spoločnú armádu či spoločné kreslo v medzinárodných organizáciách. Šéfovia štátov a vlád by mali menší vplyv na európsku politiku a členské štáty by veľkú časť právomocí odovzdali Bruselu.

Tak si budúcnosť dvadsaťsedmičky predstavuje desať európskych ministrov zahraničných vecí na čele s nemeckým šéfom diplomacie Guidiom Westerwellem.

„Bez dlhodobej perspektívy pre Európu nezískame naspäť dôveru,“ povedal pre nemecké médiá.

Westerwelle diskutuje s ministrami zahraničných vecí o novej podobe únie od jari. Rokujú s ním Belgičania, Dáni, Taliani, Luxemburčania, Holanďania, Rakúšania, Poliaci, Portugalčania a Španieli.

Slovensko medzi krajinami chýba. No so spojenými štátmi európskymi by problém zrejme nemalo. „Centralizácia v rámci Európskej únie je predpokladom na úspešné fungovanie eurozóny,“ hovorí premiér Robert Fico.

Medzi štátmi chýba aj francúzsky šéf diplomacie, ten sa po prezidentských a parlamentných voľbách pripojí prvý raz v júli. Chýbajú aj Briti.

S nápadmi sa podelili

Návrhy na spojené štáty európske už dostali šéf Európskej komisie José Manuel Barroso, európsky prezident Herman van Rompuy či šéf Európskej centrálnej banky Mario Draghi. Zatiaľ sa k nim nevyjadrili.

info
Spojené štáty
Čo navrhujú
 • zmenšiť Európsku komisiu na efektívnu európsku vládu,
 • európskych politikov voliť vo voľbách,
 • predsedu Európskej komisie voliť priamo,
 • zaviesť Európsky parlament s dvoma komorami, v druhej komore by boli zástupcovia členských štátov,
 • zriadili by funkciu európskeho ministra financií,
 • trvalý euroval by sa zmenil na Európsky menový fond,
 • spoločná európska armáda,
 • spoločné kreslo v medzinárodných organizáciách, napríklad v Bezpečnostnej rade OSN.

Naša diplomacia ich berie ako jeden z príspevkov do diskusie. V zásade proti silnej Európe nie je. „Pozícia Slovenska je v danej chvíli zadefinovaná pomerne jasne - posilnená integrácia so silnými európskymi inštitúciami, ktoré garantujú vyváženosť záujmov,“ povedal šéf diplomacie Miroslav Lajčák.

Nie je to prvý návrh na fungovanie Európskej únie podľa vzoru Spojených štátov amerických. Prichádza tri dni po gréckych voľbách, ktoré svet sledoval ako referendum o eurozóne, a osem dní pred kľúčovým summitom o budúcnosti Európskej únie.

Podľa odborníkov ide o pokus šéfov diplomacií viac hovoriť do európskej politiky. Po prijatí Lisabonskej zmluvy určujú európsku politiku hlavne šéfovia štátov a vlád a ministri financií.

Neprešlo by to

Návrhy sú zásadné a vyžadovali by si zmenu európskych zmlúv. Tomu sa šéfovia vlád pri riešení krízy vyhýbajú, podporu Európanov, sklamaných z toho, ako Brusel rieši finančnú krízu, by zrejme nezískali. Na program summitu sa v tejto podobe nedostanú.

Hovoriť sa tam má o fiškálnej a bankovej únii, ktorá by umožnila spoločnú rozpočtovú politiku.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová nedávno navrhovala politickú úniu, ktorá by znamenala viac kompetencií a kontrolných funkcií pre Európsku úniu.

A to aj za cenu toho, že politickú úniu vytvorí len časť súčasných členských štátov únie.

ico

Dzurinda nestihol ísť lyžovať

Bývalého šéfa diplomacie ani premiérku iniciatíva neprekvapila. Z ničoho nás vraj nevynechali.

BRATISLAVA. Vznik spojených štátov európskych nie je na programe dňa, hovorí exminister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda z SDKÚ, za ktorého pôsobenia začali jeho kolegovia rokovať o hlbšej integrácii.

Závery z ich stretnutí sú vraj posunuté, za aktuálny považuje Dzurinda zápas o záchranu eura a udržanie dosiahnutej úrovne integrácie, prípadne jej racionálne prehĺbenie.

Dzurinda vraví, že sám bol na niekoľkých neformálnych schôdzkach so šéfmi diplomacií. Vo februári sa chystal na lyžovačku do Álp, kam ho s kolegami pozýval rakúsky partner Michael Spindelegger.

Popri lyžovaní mali diskutovať o aktuálnych témach. Pre nedostatok snehu však schôdzku zrušili a po voľbách sa Dzurinda do úradu nevrátil. Predpokladá však, že podobné stretnutie organizoval aj nemecký minister Guido Westerwelle.

Ani pre bývalú premiérku Ivetu Radičovú nie je diskusia o európskom štáte novinkou. Sama vraj na takéto snahy upozorňovala.

„Nebol to žiadny tajný spolok,“ tvrdí Radičová. Podobných iniciatív vraj bolo už veľa.

Upozorňuje však, že doposiaľ neboli prijaté konkrétne opatrenia proti kríze. Radičová je skeptická voči tomu, že by to krajiny dokázali urobiť na národnej úrovni.

Upozorňuje však, že ak by sa však pomery v únii mali meniť, tak jedine potom, čo o tom rozhodnú voliči v referendách.

Miriam Zsilleová, Veronika Prušová

ico

Korčok: Nie je to prvý návrh na spojené štáty európske

O návrhoch sa na summite hovoriť nebude, pôjde o hospodársky rast a eurozónu, hovorí náš stály predstaviteľ pri EÚ IVAN KORČOK.

Budeme mať Spojené štáty európske?

„Nepoznám návrh konkrétne. Ale každý, kto sa zaoberá s EÚ, vie, že o takomto koncepte sa na rôznych fórach diskutuje nepretržite od vzniku európskej integrácie. Volá sa to úvaha o finalite podoby európskej integrácie.“

Aká významná je iniciatíva nemeckého ministra zahraničných vecí? Odráža postoj Angely Merkelovej?

„To je skôr otázka pre Nemecko. Ale chápem to ako príspevok k aktuálnej diskusii o politickej únii, ktorou mimochodom Nemecko podmieňuje prechod na spoločnú fiškálnu politiku v EÚ.“

Prečo medzi krajinami nie je Slovensko?

„Tých krajín, ktoré tam nie sú, je veľká väčšina.“

Bude sa o pláne hovoriť budúci týždeň na summite?

„Nie. Summit má presnú agendu plnú konkrétnych opatrení pre hospodársky rast a eurozónu. Premiéri chcú konkrétne výsledky.“

Čo sa tam bude riešiť?

„Dlhová kríza a spoločné opatrenia v prospech hospodárskeho rastu. Napríklad kapitálové posilnenie Európskej investičnej banky či projektové dlhopisy, ktorými by sa pritiahol súkromný kapitál na infraštruktúrne projekty. Spustí sa tiež proces, ktorý by mal viesť k ďalšiemu posilneniu koordinácie ekonomickej politiky v eurozóne.“

Pomohli by tieto návrhy pri riešení krízy v únii?

„Táto kríza v eurozóne je príliš komplikovaná na to, aby sa dala vyriešiť inštitucionálnymi návrhmi na úrovni únie. Inak by netrvala už viac ako dva roky.“

Miriam Zsilleová

ico

Anketa

Slovenských politikov sme sa pýtali, čo si myslia o návrhu na vytvorenie Spojených štátov európskych, s ktorým prišlo desať štátov únie?

fico.jpgRobert Fico, premiér a predseda Smeru

Centralizácia v rámci Európskej únie je predpokladom pre úspešné fungovanie eurozóny. Akú formu by mala mať, je vec ďalšej diskusie.

figel.jpgJán Figeľ, predseda KDH

Zjednotená a pritom silná Európa nemá byť superštátom, ale dobre zorganizovaným spoločenstvom demokracií - členských krajín, ktoré spájajú spoločné hodnoty a záujmy, prostredníctvom práva definujú pravidlá na ich realizáciu a majú zrelosť ku globálnej zodpovednosti. Ako Európa nie je Amerikou, ani EÚ nebude spojenými štátmi európskymi. Ale je možné vytvoriť užšiu integráciu na báze dobrovoľnosti.

sulik.jpgRichard Sulík, predseda SaS

Vývoj sa v priebehu rokov môže uberať rôznymi smermi, ale ak sa má Slovensko vzdať veľkej časti svojej suverenity, musia o tom rozhodnúť voliči v referende. Rovnako ako to bolo pri našom vstupe do EÚ.

freso.jpgPavol Frešo, predseda SDKÚ

Povinnosťou politikov je chrániť národnoštátne záujmy Slovenska. Lepšie riešenie ako fungujúca a stabilná Európska únia nie je. Otázky o jej ďalšom fungovaní by mali byť predmetom vážnych diskusií v najbližšej budúcnosti. Nielen v Bruseli, ale aj na Slovensku. Sme za také budúce usporiadanie únie, ktoré bude funkčné a prosperujúce, a v ktorom budú rešpektované národnoštátne záujmy Slovenska.

matovic.jpgIgor Matovič, OĽaNO

Touto cestou by sme určite nemali ísť. Nie som fanúšikom prílišného spájania sa, ale situácia v budúcnosti a dlhy, ktoré politici narobili, nás možno k tomu prinútia.

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ceny bytov rekordne rastú. Niektorých sa to však netýka
 2. Slovnaft ťaží z výhod systému EDI
 3. Legenda Dakaru Svitko: verím si na víťazstvo
 4. Nestarnú, ale dozrievajú
 5. Lámete si hlavu nad vianočným darčekom?
 6. First moment Turecko: Využite zľavy na špičkové hotely
 7. Kam na výlet so svojimi známymi
 8. Vianočné trhy vďaka inovácii pomáhajú rodinám v ohrození
 9. Triedený odpad nekončí na jednej kope. Vysvetľujeme to už roky
 10. Výnos 5,5 % alebo 15 % p.a.?
 1. Telekom: Technologies allow all to reach opportunities of now
 2. Slovnaft ťaží z výhod systému EDI
 3. Legenda Dakaru Svitko: verím si na víťazstvo
 4. Nestarnú, ale dozrievajú
 5. Zvolenský nie je len slovenský, ale aj férový
 6. Sólymos: Najťažšie bolo prísť za ľuďmi, ktorých odpojili od vody
 7. Lámete si hlavu nad vianočným darčekom?
 8. First moment Turecko: Využite zľavy na špičkové hotely
 9. Kam na výlet so svojimi známymi
 10. Slovenské Vianoce kedysi a dnes
 1. Horskí záchranári sa vás vždy opýtajú túto otázku. Viete akú? 36 808
 2. Aj po tridsiatke stále hýria. Čo bráni mladým vyrásť? 33 971
 3. Triedený odpad nekončí na jednej kope. Vysvetľujeme to už roky 27 388
 4. Ceny bytov rekordne rastú. Niektorých sa to však netýka 15 663
 5. Nový cestovný poriadok ŽSR z vášho regiónu v denníku SME 14 273
 6. Kam na výlet so svojimi známymi 12 814
 7. First moment Turecko: Využite zľavy na špičkové hotely 11 026
 8. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40% z ceny 10 323
 9. SME.sk dosiahlo v novembri rekordný počet predplatiteľov 9 435
 10. Vlastné auto alebo lízing? Porovnali sme ich výhodnosť 9 400

Téma: Európska únia


Hlavné správy zo Sme.sk

Marian Kočner prichádza na súd.
Marian Kočner a jeho dcéra Karolína.
Ilustrácia z Knihy plnej ľudí
Anna Karina pri nakrúcaní filmu Bláznivý Petríček s Belmondom.
Cynická obluda

Čo povedať deťom

Občania pohoršení homosexualitou v reklame sa s hrôzou pýtajú, že preboha ako to vysvetlia svojim deťom.

Neprehliadnite tiež

Maduro obvinil opozíciu a amerického diplomata zo sprisahania

Z účasti na sprisahaní obvinila venezuelská vláda vodcov opozície Juana Guaidóa a Leopolda Lópeza.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro.

Česká polícia obvinila expremiéra Nečasa z krivej výpovede

Nečas podľa polície klamal v kauze zneužitia Vojenského spravodajstva.

Na snímke bývalý český premiér Petr Nečas.

Libanonský prezident odložil konzultácie o novom premiérovi

Aún má rokovať o novom premiérovi s predstaviteľmi parlamentných blokov.

Libanonský prezident Michel Aún.

Ilustračné foto.