LOS CABOS. Ruský prezident Vladimir Putin dal na mexickom summite skupiny G20 jasne najavo, že nechce, aby sýrsky prezident Bašár Asad zostal pri moci. V utorok to vyhlásil britský premiér David Cameron.
Rusko je doteraz najväčším podporovateľom Asada a jeho vojenského zásahu proti povstalcom a demonštrantom, vrátane dodávok zbraní sýrskej vláde.
Cameron však povedal, že Putin zmenil názor na sýrskeho lídra. "Ešte pretrvávajú rozdielne názory na následnosť krokov a spôsob zmeny (sýrskeho režimu), ale treba privítať, že prezident Putin otvorene povedal, že nechce, aby Asad zostal v Sýrii pri moci," povedal Cameron novinárom.
"Teraz potrebujeme dohodu o prechodnom vedení, ktoré môže Sýriu priviesť k demokratickej budúcnosti, ktorá chráni práva všetkých jej komunít," dodal.
Camerom uviedol, že o záležitosti na summite G20 hovoril s americkým prezidentom Barackom Obamom, Putinom, nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, francúzskym prezidentom Francoisom Hollandeom a tureckým premiérom Recepom Tayyipom Erdoganom.
USA a Rusko zdieľajú obavy z občianskej vojny
Americký prezident Barack Obama v utorok vyhlásil, že USA majú v otázke Sýrie rôzne postoje ako Rusko a Čína, všetky krajiny však zdieľajú obavy z vypuknutia občianskej vojny v blízkovýchodnej krajine.
Obama sa s Putinom a čínskym prezidentom Chu Ťin-tchaom stretol na okraj summitu skupiny G20 v mexickom Los Cabos. Sýria bola hlavnou témou rozhovorov. Čína a Rusko zablokovali rezolúcie BR OSN, ktoré obsahovali hrozbu sankcií proti Sýrii, obe krajiny však podporili mierový plán Kofiho Annana a vyslanie pozorovateľskej misie do Sýrie. Podľa Obamu Rusko a Čína sú presvedčené, že "je v záujme každého, aby Sýria mala mechanizmus na zastavenie násilností".
Ruský prezident Vladimir Putin povedal, že len obyvatelia Sýrie majú právo rozhodnúť, či ich prezident Bašár Asad odstúpi. Dodal, že nie všetci Sýrčania si želajú zmenu vo vedení a že všetky strany musia riešenie zamerané na ukončenie krviprelievania nájsť na rokovaniach.
Putin tak nepriamo poprel predchádzajúce tvrdenia britského premiéra Davida Camerona, podľa ktorých vyjadril želanie, aby Asad odstúpil. Ruský prezident verejne potvrdil spoločné americko-ruské vyhlásenie z pondelka. Putin aj Obama sa v ňom zhodli, že budúcu vládu by si mali zvoliť Sýrčania. Vyhlásenie je miernou zmenou postoja oboch krajín.
Pozorovatelia sú odhodlaní zostať napriek ostreľovaniu
Vedúci pozorovateľskej misie OSN v Sýrii Robert Mood v utorok vyhlásil, že jeho tím je odhodlaný zostať v násilnosťami zmietanej krajine, napriek tomu, že neozbrojení vojaci OSN sa nedávno opakovane dostali pod paľbu.
"Nikam neodchádzame," povedal novinárom po tom, čo Bezpečnostnú radu na neverejnom zasadaní informoval o činnosti pozorovateľov. Úvahy o zrušení misie označil za predčasné.
OSN v sobotu oznámila, že 300 pozorovateľov v Sýrii prerušuje činnosť pre bezpečnostné obavy a vzhľadom na zintenzívnenie bojov medzi vládnymi jednotkami a povstalcami.
"Ostreľovanie ťažkými zbraňami, streľba z malých zbraní a iné incidenty sú oveľa bližšie. V priebehu niekoľkých uplynulých týždňov sme boli niekoľkokrát terčmi," povedal Mood s tým, že táto situácia je pre pozorovateľov nielen nebezpečná, ale sťažila vykonávanie ich poslania.
Mood dodal, že na obnovenie misie bude treba záväzok sýrskej vlády a opozície na zaistenie "slobody pohybu" pre pozorovateľov OSN. Kým sýrska vláda mu v uplynulých dňoch takéto záruky poskytla, opozícia tak ešte neurobila, povedal.