BUKUREŠŤ, BRATISLAVA. Rumunsko má zrejme ďalšieho prominentného plagiátora.
Minulý mesiac musel pre podozrenia z odpisovania a necitovania odstúpiť rumunský minister školstva a vedy Ioan Mang.
Najvýznamnejší vedecký magazín sveta Nature teraz obvinil ešte dôležitejšieho člena vlády - priamo premiéra.
Victor Ponta, šéf rumunskej Sociálno-demokratickej strany (PSD), mal v roku 2003 odpisovať pri svojej doktorandskej práci o Medzinárodnom trestnom súde.
Neskôr na základe tejto práce vydal dvojicu kníh, pričom všetky tri texty podľa Nature obsahujú necitované pasáže najmenej z troch iných zdrojov.
„Chápem, že pri štúdiu práva je nutné kopírovať veľké množstvo zákonov a definícií,“ komentoval pre Nature rumunský politológ Paul Dragos Aligica z americkej George Mason University.
„No toto ide ďaleko za. Je to ohromujúce.“
Ponta pravdepodobne odkopíroval časť textu z dvoch rumunských právnych monografií a doslova a bez udania zdroja z angličtiny preložil pasáže z ďalšej odbornej publikácie.
Školiteľom dnešného premiéra bol vtedajší rumunský premiér Adrian Nastase. Victor Ponta bol vtedy členom jeho vlády.
Súčasný rumunský premiér na obvinenie podľa agentúry Agerpres reagoval, že je ochotný podstúpiť akékoľvek nezávislé prekontrolovanie svojej práce.