LOS CABOS. Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok po stretnutí s americkým prezidentom Barackom Obamom povedal, že ohľadom Sýrie našli mnoho spoločných tém a budú pokračovať v dialógu.
"Z môjho uhla pohľadu sme našli mnoho spoločných názorov na túto otázku," uviedol Putin po stretnutí so šéfom Bieleho domu na summite G20 v mexickom Los Cabos.
Americký a ruský prezident tiež vyjadrili názor, že v Sýrii je potrebný politický proces, aby sa v krajine zabránilo občianskej vojne a skoncovalo sa s násilím. Prisľúbili spolupracovať s ďalšími medzinárodnými partnermi, vrátane OSN, aby sa našlo riešenie.
Potrebujú sa
Obama vyslovil presvedčenie, že rozpory medzi USA a Ruskom sa dajú prekonať. Americký a ruský líder sa zhodli na potrebe "stavať na oblastiach", kde dosiahli úspech, hoci existujú otázky, v ktorých sa nezhodnú.
Obaja politici sa stretli po prvý raz, odkedy sa Putin vrátil na post ruského prezidenta. Obama a Putin podľa tlačovej agentúry AP pochopili, že sa navzájom potrebujú. To je však pre nich nepríjemná pravda v čase, keď sa Obama usiluje o opätovné zvolenie a Putin je voči USA veľmi podozrievavý.
Stretnutie Putina a Obamu trvalo dve hodiny. Predmetom rokovaní bolo okrem Sýrie tiež diplomatické úsilie odvrátiť konfrontáciu s Iránom.
Obama vyzdvihol spoločný prístup k Iránu. Zdôraznil, že je stále "priestor a čas" na to, aby sa obavy z iránskych jadrových zbraní riešili diplomaticky.
Spojené štáty hľadajú pomoc Ruska, aby podporili argument, že Irán čelí širokému medzinárodnému odsúdeniu. Irán zvyčajne vykresľuje konflikt ohľadom svojho jadrového programu ako konfrontáciu so Spojenými štátmi a ich spojencom Izraelom.
S Calderónom riešili migrantov
Mexický prezident Felipe Calderón vyzdvihol, že americký prezident Barack Obama mal odvahu obmedziť deportácie niektorých mladých imigrantov, žijúcich v USA.
Obama a Calderón sa stretli pred začiatkom dvojdňového summitu G20, ktorý sa koná v mexickom turistickom letovisku Los Cabos.
Calderón sa poďakoval Obamovi, že v záujme Mexičanov urobil "cenné rozhodnutie" a humanitárny krok. Americký prezident v piatok oznámil, že niektorí ilegálni imigranti sa budú môcť vyhnúť deportácii.
Zo Spojených štátov nebudú nevyhnutne deportovaní tí imigranti, ktorí preukážu, že sa do krajiny dostali pred dovŕšením 16 rokov, budú mať menej ako 30 rokov a v USA žili nepretržite najmenej päť rokov a nedopustili sa kriminálnej činnosti.
Týka sa to imigrantov, ktorí absolvovali v USA stredné školy, alebo testy nahradzujúce stredoškolský diplom, prípadne slúžili v amerických ozbrojených silách.