Spevák Bono odvezie Su Ťij súkromným lietadlom do Írska.
OSLO. Mjanmarská prodemokratická aktivistka a nositeľka Nobelovej ceny za mier Aun Schan Su Ťij dnes spolu s frontmanom skupiny U2 Bonom, ktorý patrí k jej veľkým podporovateľom, odpovedali na otázky na konferencii mierových vyjednávačov a diplomatov v nórskom Osle a potom spoločne odleteli do írskeho Dublinu.
Novinári sa ich pýtali na účinok Bonovej piesne Walk On z roku 2000, venovanej Su Ťij, ktorá sa v tom čase nachádzala v dlhoročnom domácom väzení.
Bono, ktorý sa so Su Ťij doteraz nestretol, povedal, že sa cíti ako na stretnutí s hviezdou a označil ju za "nepoddajného" človeka.
Su Ťij povedala, že pieseň sa jej páčila a jej text mal veľmi blízko k tomu, čo cítim.
"Je dobré, ak máte podporovateľov, je dobré, ak máte ľudí, ktorí s vami sympatizujú a chápu vás, ale nakoniec sú to vaše vlastné nohy, ktoré vás musia niesť ďalej," vysvetlila 66-ročná politička.
Bono zároveň oznámil, že chce predsedníčku barmskej Národnej ligy za demokraciu odviesť v pondelok vo svojom súkromnom lietadle do Dublinu, kde bude mať koncert pre Barmu.
Pred tromi rokmi sa v hlavnom meste Írska na koncerte Bonovej skupiny U2 zúčastnili státisíce ľudí, a tak vyjadrili svoju podporu Su Ťij, ktorá si v tom čase odpykávala dlhoročný trest v domácom väzení.
V Dubline Bono odovzdá Su Ťij najvyššie vyznamenanie medzinárodnej organizácie na ochranu ľudských práv Amnesty International (AI) Veľvyslanec svedomia.
Írsko je treťou zastávkou Su Ťij na jej prvej návšteve Európy po 24 rokoch, cestu začala vo Švajčiarsku.
V Dubline ju na letisku privíta vicepremiér Eamon Gilmore, stretne sa s írskym prezidentom Michaelom D Higginsom.
Ocenenie AI prevezme na koncerte na jej počesť, na ktorom vystúpi aj ďalší bojovník za ľudské práva, hudobník Bob Geldof.
Su Ťij prehovorí k verejnosti v centre Dublinu, kde oficiálne prevezme Cenu slobody mesta Dublin, udelenú v roku 2000.
V utorok oslávi laureátka Nobelovej ceny v Oxforde svoje 67. narodeniny a na slávnej univerzite prevezme čestný doktorát.
Su Ťij mala za manžela historika Michaela Arisa, ktorý však v roku 1999 v Oxforde zomrel. Sama študovala na známej univerzite v rokoch 1964-1967 filozofiu, ekonómiu a politické vedy. S manželom žila v New Yorku, Butáne a potom v Oxforde.
V roku 1988 sa vrátila do Barmy, aby sa tam starala o svoju chorú matku. O rok neskôr ju odsúdili na trest domáceho väzenia.