Strana prezidenta Hollanda môže vládnuť sama. Je najsilnejšia v modernej histórii, získala moc na všetkých frontoch. Čakajú ju ťažké rozhodnutia.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
PARÍŽ, BRATISLAVA. Francúzsky socialistický prezident Francois Hollande v pondelok odlietal na summit G20 v Mexiku s novým sebavedomím.
Jeho socialistická strana si v nedeľnom druhom kole volieb zabezpečila jasnú väčšinu v dolnej komore parlamentu sama a nebude potrebovať partnerov.
Hollande teda dostal jasný súhlas pre svoju stratégiu hospodárskeho rastu. Po voľbách už bude musieť prezradiť, ako usporí tak, aby dodržal Bruselom predpísaný deficit 4,5 percenta na tento rok.
Najsilnejší v Európe
Francúzska ľavica prvýkrát v modernej histórii ovládla krajinu: okrem dolnej komory má väčšinu aj v hornej komore, vládne vo väčšine regiónov a od mája v prezidentskom paláci. Jediné, čo nemôžu presadiť socialisti s 314 kreslami z 557 sami, sú zmeny ústavy.
Nový parlament
Triumf socialistov
Socialisti: 314 z 557 kresiel (na väčšinu potrebovali 289)
Pravicová UMP: 229 kresiel
Zelení: 17 kresiel
krajne ľavicový Ľavicový front: 10 kresiel
krajne pravicový Národný front: 2 kreslá
historicky najviac žien vo francúzskom parlamente: 155
najmladšou poslankyňou v histórii bude 22-ročná Marion Maréchalová-Le Penová
„S novou stabilnou väčšinou môžeme presadiť zákony zmeny. Dáva nám to veľkú zodpovednosť doma aj v Európe,“ povedal minister zahraničia Laurent Fabius pre BBC.
Hollande sľúbil vyššie dane pre bohatých, čiastočné zníženie veku odchodu do dôchodku i tisíce pracovných miest.
Víťazstvo však nie je také sladké. Účasť na voľbách bola rekordne nízka: 56 percent. Francúzsko tiež čakajú ťažké rozhodnutia s najvyššou nezamestnanosťou za trinásť rokov aj stagnujúcou ekonomikou.
Riaditeľ investičnej banky Saxo Bank pre strednú Európu Karol Piovarcsy hovorí, že Hollande bude môcť relatívne ľahko presadzovať aj nepopulárne opatrenia.
„Z hľadiska domácej podpory bude mať najväčšiu silu spomedzi politikov Európskej únie,“ hovorí pre SME Piovarcsy. Doteraz vláda tvrdila, že predpísaný deficit dodrží aj bez úsporných opatrení.
Posilnený Hollande, ktorý chce presvedčiť Nemecko na viac peňazí na podporu hospodárskeho rastu v Európe, už vyčíslil svoj rastový pakt na európske investície na 120 miliárd eur.
S niekoľkými ďalšími krajinami podľa portálu EUobserver vrátane Nemecka a Talianska chce tiež zaviesť daň z finančných transakcií.
Mladšia Le Penová uspela
Okrem socialistov oslavuje aj krajná pravica. Národný front sa po viac než dvadsiatich rokoch vracia do parlamentu. Bude mať dvoch poslancov: 22-ročnú neter šéfky strany Marion Maréchalovú-Le Penovú a Gilberta Collarda.
Samotná šéfka strany Marine Le Penová prehrala v meste Hénin-Beaumont len tesne so socialistom Philippom Kemelom. Rozdiel len o niečo vyše sto hlasov chce dať prepočítať.
Pravicová strana exprezidenta Nicolasa Sarkozyho UMP priznala porážku. Získala 229 kresiel a neuspeli viacerí kľúčoví hráči vrátane exministra vnútra Clauda Guéanta.
Hollandova expartnerka prehrala
Matka detí francúzskeho prezidenta neuspela vo voľbách. Predsedníčkou parlamentu nebude.
PARÍŽ, BRATISLAVA. Jediná volebná prehra francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda. Matka jeho štyroch detí a vplyvná socialistka Ségolene Royalová neuspela v druhom kole volieb proti odpadlíckemu socialistovi Olivierovi Fallornimu v mestečku La Rochelle.
Nebude poslankyňou, a teda ani predsedníčkou parlamentu.
Vyvrcholenie tragédie
Svoj neúspech oznámila pred zverejnením oficiálnych výsledkov a hovorila o politickej zrade. Jej oponenta volili voliči pravice a krajnej pravice.
Je to tretia veľká prehra vplyvnej ženy, ktorá v roku 2007 neúspešne kandidovala za prezidentku proti exprezidentovi Nicolasovi Sarkozymu, potom neuspela v súboji o vedenie socialistov a vlani ani o nomináciu socialistov na prezidentské voľby.
Nemiestna prvá dáma
Kandidatúra Royalovej pritiahla pozornosť domácich i zahraničných médií vďaka súboju dvoch Hollandových žien. Jeho súčasná partnerka novinárka Valérie Trierweilerová pred druhým kolom na Twitteri podporila Fallorniho, hoci ostatní socialisti ho vyzývali, aby sa vzdal. Hollande podporil Royalovú.
Hoci prvá dáma Trierweilerová označila klebety o žiarlivosti za smiešne, nálepky prvej dámy, čo mieša súkromie s politikou, sa zbaví len ťažko.
Neúspech Royalovej zahanbil socialistov i prezidenta.
FOTO - SITA/AP
Ela Rybárová
Bartolone chce byť predsedom parlamentu
Claude Bartolone vo vlaňajších primárkach nepodporoval súčasného prezidenta Francoisa Hollanda.
PARÍŽ, BRUSEL. Socialisti si po voľbách môžu nárokovať aj na post predsedu Národného zhromaždenia.
Túto funkciu by rád získal poslanec PS a bývalý minister pre mestá Claude Bartolone. Potvrdil to v rozhovore pre dnešné vydanie denníka Le Parisien.
Poslanec za volebný obvod Seine-Saint-Denis (zvolený už ôsmykrát po sebe) a minister pre mestá v období 1998-2002 tvrdí, že si tento post zaslúži, aj keď vo vlaňajších primárkach pre kandidáta na prezidentské voľby podporoval generálnu tajomníčku Martine Aubryovú, a nie súčasného prezidenta Francoisa Hollanda.
"Som kandidátom na predsedu Národného zhromaždenia. Dodržal som svoj sľub, že budem rešpektovať časovú súslednosť primárky, prezidentské voľby, a tie parlamentné. Získali sme absolútnu väčšinu, a tak nastala chvíľa pre ohlásenie mojej kandidatúry," povedal Bartolone pre Le Parisien.
Voľby nového predsedu parlamentu sa uskutočnia budúci týždeň 26. júna.
Bartolone priznáva, že nepatrí do "historického kruhu" blízkych priateľov prezidenta Hollanda a netají sa, že vlani podporoval kandidatúru Aubryovej do prezidentskej súťaže, potom však Hollandovi pomáhal počas jeho prezidentskej kampane.
Bartolone, ktorý je vo francúzskej politike od roku 1981 a má blízko k ministrovi zahraničných vecí Laurentovi Fabiusovi, tvrdí, že rovnováha medzi lojalitou a slobodou je v politike vzácna prednosť a dodáva, že vo funkcii predsedu Národného zhromaždenia sa bude dôstojne zasadzovať za úspech vládneho programu prezidenta Hollanda.
(tasr)