SME

Grécke voľby: Väčšinu získali proeurópske strany

Nová demokracia a PASOK získali spolu 162 kresiel, na vytvorenie vlády im stačí 151.

(Zdroj: TASR/AP)

Konzervatívna Nová demokracia a socialistické hnutie PASOK získali spolu vyše 160 kresiel, na vytvorenie vlády im stačí 151.

Z Grécka píše redaktor SME Tomáš Vasilko

ATÉNY. Grécke voľby vyhrala konzervatívna proeurópska strana Nová demokracia.

Keďže víťaz volieb v Grécku získava bonusových 50 poslancov v 300-člennom parlamente, je víťazstvo vo voľbách kľúčové.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po sčítaní 99 percent hlasov získala Nová demokracia 29,6 percent a radikálna ľavicová SYRIZA 26,9 percent. Tretí socialistický PASOK má 12,3 percenta.

SkryťVypnúť reklamu

Volebná účasť bola 62 percent, čo je o tri percentá menej ako pri posledných voľbách 6. mája.

Všetky správy o aktuálnej dlhovej kríze >>

Nadpolovičná väčšina pre bývalých rivalov

Získané hlasy dávajú bývalej koalícii Nová demokracia a socialistickej strany PASOK spolu 162 poslancov, potrebujú 151.

Títo dvaja dlhoroční rivali podporujú dohodu o pomoci, chcú však podmienky zmäkčiť.

Čo presne to znamená, nie je jasné, ani to, či s tým Európska únia bude súhlasiť. Európski predstavitelia už naznačili, že by mohli znížiť úrok, za ktorý sa z eurovalu požičiava Aténam.

Vo volebnom sídle Novej demokracie na hlavnom aténskom námestí Syntagma bolo tri hodiny po skončení volieb len niekoľko desiatok podporovateľov a rovnaký počet novinárov.

Zverejnenie oficiálnych odhadov však spustili potlesk prítomných.

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré autá, ktoré prechádzajú okolo, trúbili. V baroch v centre Atén sa už okolo desiatej večer nášho času pozeral viac futbal ako volebné štúdiá.

Euro po prvých informáciách o výsledku gréckych volieb posilnilo, informoval Bloomberg.

Predseda strany Nová Demokracia Antonis Samaras oznamuje volebné víťazstvo. FOTO - SITA/AP.

SYRIZA ide do opozície

Líder SYRIZA Aléxis Tsípras v telefonickom rozhovore s lídrom Novej demokracie Antónisom Samarásom potvrdil, že nechce byť súčasťou ním vedenej vlády.

SYRIZA podľa Tsíprasových slov odchádza do opozície, potvrdil hovorca strany.

Samarás ako predseda zrejme víťaznej strany krátko na to potvrdil, že na zostavovaní vlády začne pracovať čo najskôr.

"Uľavilo sa mi v záujme Grécka aj Európy," dodal líder konzervatívcov s úsmevom na tvári.

SkryťVypnúť reklamu

Skladanie vlády sa môže skomplikovať. V televízii vystúpil líder proeurópskej socialistickej strany PASOK, ktorý podľa Guardian povedal, že strana sa nepridá k žiadnej koalícii, pokiaľ v nej nebude aj SYRIZA.

Únia je podľa belgického ministra zahraničných vecí Didiera Reyndersa ochotná rokovať s novou gréckou vládou o kontroverznom balíku úspor a reforiem.

"Existuje určitý priestor pre prípadné rokovania o termínoch na realizáciu dohody, uzatvorenej medzi Aténami a zahraničnými veriteľmi," citovala Reyndersa tlačová agentúra Belga. To však neznamená žiadny "bianco šek", dodal.

Reynders dal jasne najavo, že uprednostňuje Novú demokraciu. "Je lepšie sedieť oproti ľuďom, ktorí sú ochotní diskutovať," povedal liberálny politik.

SkryťVypnúť reklamu

Ministri financií po večernej telekonferencii Grécku odkázali, že najlepšou cestou pre neho je pokračovanie v reformách.

V štábe Novej demokracie sledujú oficiálny volebný odhad, ktorý býva v Grécku tradične blízky skutočnému výsledku. FOTO SME - TOMÁŠ VASILKO

Kto získal, kto stratil

Podľa portálu AthensNews každý tretí človek volil inak ako v májových voľbách. Najviac oproti výsledku pred tromi týždňami strácajú socialisti (Pasok) a komunisti.

Najviac si polepšili pravdepodobní víťazi - konzervatívna Nová demokracia a ľavicová strana Syriza.

To, čo dokázala za mesiac a pol SYRIZIA, je úchvatné. Vo voľbách v roku 2009 mala len 4,6 percent.

V máji svoju podporu zvýšila na skoro 17 percent, čomu podľa miestnych novinárov jej líder Alexis Tsipras tri dni nemohol uveriť.

SkryťVypnúť reklamu

V aktuálnych voľbách však dokázala túto podporu ešte zvýšiť. Do parlamentu opäť smeruje aj fašistická strana Zlatý úsvit.

Napriek škandálom pred voľbami, fackovaním političiek či popieraním holokaustu získala 6,9 percenta. Opäť sa zjavne potvrdilo, že aj negatívna publicita je publicita.

Fašistická stana Zlatý úsvit ostane v gréckom parlamente. FOTO - TASR/AP

Kto je kto po gréckych voľbách

Strany

Postoj k pomoci

Volebný výsledok/kreslá

Proeurópske strany

Nová demokracia

Ponechať pomoc, ale získať viac času na reštrukturalizáciu a podpora rastových opatrní od Únie

30 % / 129 mandátov

PASOK (socialisti)

Ponechať pomoc, ale podrobiť ju rozsiahlej revízii, fiškálne zmeny uskutočniť v priebehu troch a nie dvoch rokov

12 % / 33 mandátov

Odporcovia pomoci

SYRIZA

SkryťVypnúť reklamu

Zrušiť pomoc, znárodniť banky, zastaviť privatizácie, ale zostať v eurozóne

27 % / 71 mandátov

Nezávislí Gréci

Odmietnuť pomoc, ale zostať v eurozóne

7 % / 20 mandátov

Demokratická ľavica

Postupne zrušiť pomoc, ale zostať v eurozóne

6 % / 17 mandátov

Komunisti

Jednostranne zrušiť dlh, vystúpiť z Únie a zaviesť drachmu

4 % / 12 mandátov

Zlatý úsvit

Zrušiť pomoc, ale nie nevyhnutne opustiť euro

7 % / 18 mandátov

Tabuľku priniesol portál BBC.


Európa sa naučila, že brať tam, kde nič nie je, nemôže ani smrť, ani Brusel. A hoci škrtať treba, ak niekoho pritlačíte k múru, začne kopať, píše Miriam Zsilleová

Čítajte komentár >>

Ministri financií ohlásili pokračovanie rokovaní o pomoci

Euroskupina po večernej telekoferencii neoznámila žiadne dramatické opatrenia.

SkryťVypnúť reklamu

Ministri členských krajín eurozóny vo večernom spoločnom stanovisku k neoficiálnym výsledkom nedeľňajších gréckych parlamentných volieb uviedli, že krajine pomôžu pri transformácií jej ekonomiky.

Šéfovia rezortov financií 17 krajín spoločnej menovej únie skonštatovali, že pokračovanie v štrukturálnych a fiškálnych reformách je tou najlepšou cestou pre Atény, ako sa vyrovnať s aktuálnymi ekonomickými výzvami.

"Euroskupina berie na vedomie vynaložené veľké úsilie gréckych obyvateľov a je presvedčená, že pokračujúce štrukturálne a fiškálne reformy sú tou najlepšou garanciou, ako prekonať súčasné ekonomické a sociálne problémy v záujme budúcej prosperity Grécka a celej eurozóny," uvádza sa v spoločnom vyhlásení ministrov, ktorí sa spojili prostredníctvom videotelefónu.

SkryťVypnúť reklamu

Euroskupina prostredníctvom stanoviska zároveň dodala, že misia MMF, EÚ a Európskej komisie sa už čoskoro vráti do Atén, aby pokračovala v rokovaniach s novou gréckou vládou o finančnej pomoci a podmienkach jej poskytovania.

sita

Na zásadnú otázku, či Grécko vypadne skôr z EURO 2012, alebo z eurozóny, sobota (Rusko - Grécko) odpoveď nedala, píše Peter Schutz

Čítajte komentár (piano) >>


Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 100
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 802
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 405
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 428
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 732
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 592
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 250
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 857
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Tréner Martin Dendis na lavičke slovenskej hokejovej reprezentácie do 18 rokov.

Osemnástka môže zabojovať o tretie semifinále v rade.


Peter Vretenička
Stanislav Lobotka (vľavo) a Sebastian Esposito v zápase Serie A SSC Neapol - Empoli FC.

Ak sa to Lobotkovi podarí, tak budú naňho navždy spomínať.


Oliver Okuliar.

Ako vyzeral týždeň slovenských hokejových talentov v zámorí.


Marián Michalovský
Tréner Vladimír Országh na lavičke Slovenska v príprave na MS v hokeji 2025.

Slovenskí hokejisti odohrajú dvojzápas s Českom v Porube.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu