BUDAPEŠŤ. Hlboko odsudzujeme kult regenta Mikósa Horthyho, ktorým chce vrátiť táto vláda antisemitizmus, rasizmus a nenávisť voči cudzincom, povedal pre TASR v Budapešti na protestnom zhromaždení ľavičiarov a antifašistov herec Róbert Garai.
"Považoval som za svoju povinnosť zúčastniť sa protestného zhromaždenia. Vo svojom príhovore som citoval z denníka básnika Endre Adyho z roku 1902 s názvom Vráťme sa späť do Ázie! Tento úryvok je, žiaľ, veľmi aktuálny pre súčasné dianie v Maďarsku," konštatoval jeden z rečníkov demonštrácie, ktorú sa pokúšali narúšať ultrapravičiari.
Polícia extrémistov vykrikujúcich heslo "Nech žije Horthy!" oddelila, legitimovala a vyviedla za kovové zábrany, ktorými bola demonštrácia oddelená .
Aktuálnosť protestu podľa slov Garaiho dávajú udalosti uplynulých dní - odhaľovanie sôch a pamätných tabúľ Horthymu - a prejavy extrémizmu v Maďarsku.
"Tento protest je aktuálny aj pre formu pohľadu Maďarov na svoju minulosť, na svet, ktorý je už za nami. Nehľadajú modernizáciu, ale akúsi možnosť dištancovať sa," konštatoval.
Garai: Treba sa postaviť minulosti
"Som z toho zhrozený, čo sa u nás deje. Hrôzy z obdobia Horthyho režimu sa dotkli konkrétne aj mojej rodiny, nezávisle od toho sa domnievam, že sa udalosti dnešných dní v tejto krajine dotýkajú všetkých demokraticky zmýšľajúcich ľudí," povedal Garai.
"Nie som politik, ale vnímam to tak, že súčasná maďarská vláda svojím mlčaním prakticky mohutne povzbudzuje extrémistov. Mala by byť aspoň možnosť postaviť sa proti tomu, aby sa takéto prejavy neobjavovali, to sa žiaľ nedeje, preto protestujeme," zdôraznil v rozhovore pre TASR Garai.
"Protestujeme proti šíriacemu sa Horthyho kultu v Maďarsku. Domnievame sa, že nie je šťastné stavať pomníky a oslavovať politikov, ktorí majú v maďarských dejinách pochybnú povesť a ktorí slúžili nacistickým silám," povedal Jenö Setét z maďarskej Rómskej spoločenskej siete, fungujúcej na sociálnej sieti Facebook.
Maďarsko sa podľa neho musí postaviť zoči-voči svojej vlastnej minulosti.
"Sú v nej ľudia, na ktorých môžeme byť hrdí a sú takí, ktorí sú od toho ďaleko. Medzi nimi sú tí, ktorí v druhej svetovej vojne slúžili nacistickému režimu dobrovoľne, alebo nedobrovoľne, na tých nie sme hrdí," dodal Setét.
Protestné zhromaždenie so zhruba 2000 účastníkmi, ktoré zabezpečovali desiatky policajtov, sa skončilo podvečer bez vážnejších incidentov.
Orbán: Treba oddeliť históriu od politiky
Maďarský premiér Viktor Orbán pre rakúsky denník Die Presse povedal, že je potrebné oddeliť diskusie o historii od politických
"Hlavným poslaním komunistov v strednej Európe bolo vymazať minulosť. Terajšie diskusie o minulosti sú reakciou na túto skutočnosť," povedal Orbán.
Podľa neho má jeho Maďarský občiansky zväz-Fidesz najbližšie k maloroľníckej strane, ktorá bola v opozícii k Horthymu.
Premiér zdôraznil, že v otázke stavania pomníkov Horthymu rozhodujú výhradne samosprávy. Diskusie o Horthym označil Orbán za veľmi zdĺhavé a komplikované.
"Nie je mojou úlohou vyrieknuť konečný verdikt. Som za to, aby diskusia pokračovala," zdôraznil predseda maďarskej vlády, podľa ktorého je Maďarsko demokratickou krajinou.
"Ak ľudia chcú o niečom diskutovať, tak o tom diskutovať budú," dodal.
Poznamenal, že by bol zásadne proti postaveniu pomníka Leninovi, Stalinovi, či Hitlerovi.
Expertka: Maďarom chýba sebareflexia
Expertka na demokraciu a radikalizmus z Maďarskej akadémie vied (MTA) Magdolna Marsovszky v maďarskej komerčnej televízii ATV vyhlásila, že vláda spolu s historickými cirkvami sa pokúšajú oživovať obdobie, ktoré je charakterizované zbavovania sa zodpovednosti a absenciou sebareflexie.
Podľa jej slov nie je možné viac strpieť, aby v Maďarsku silnel rasizmus a antisemitizmus.
Podujatím chcú organizátori poukázať na dôležitosť začatia spoločenského dialógu a sebareflexie, dodala.
"Európa končí tam, kde oslavujú človeka zodpovedného za genocídu v Maďarsku, inzultujú na ulici rabína, maľujú na domy Rómov hákové kríže a vyhrážajú sa im smrťou, nadávajú novinárom, hádžu fľaše s hákovým krížom a s kyselinou do dvora modlitebne, vyhodia z krčmy Róma a zbijú ho kvôli jeho pôvodu, kde si obliekajú v parlamente uniformu Šípových krížov, kde poslanec vládnej strany v tlači popiera udalosti holokaustu a kde predseda parlamentu si uctí pamiatku bývalého poslanca parlamentu za fašistickú stranu Šípové kríže," píše sa vo výzve na Facebooku.
Iniciátori vyzvali všetky demokratické opozičné sily na účasť na protestnom zhromaždení.
Pripomenuli, že ultrapravicové Hnutie za lepšie Maďarsko-Jobbik sa pred dvoma rokmi dostalo vďaka neonacistickej propagande do parlamentu, že súd napriek policajnému odmietnutiu dáva povolenie na fungovanie Maďarskej gardy, v parlamente zaznieva neonacistická propaganda a otvorene oslavujú človeka, ktorý nesie najväčšiu zodpovednosť za genocídu v Maďarsku.
V Csókakö odhalili Horthyho bustu
Útok na rabína a hákové kríže
"Antisemitizmus a rasizmus, ktorého emócie sa v uplynulých dňoch a týždňoch vyplavili na povrch, úzko súvisia s tým, že sa začalo verejné oslavovanie Horthyho, stavanie jeho sôch a odhaľovanie pamätných tabúľ," zdôrazňujú vo výzve organizátori protestu.
V uplynulých týždňoch v maďarskom Debrecíne v miestnom Reformovanom kolégiu odhalil pamätnú tabuľu niekdajšieho regenta Miklósa Horthyho, ktorý spolupracoval s fašistickým Nemeckom.
Predtým odhalili jeho sochu v obci Kereki v Šomodskej župe na juhozápade Maďarska.
V Budapešti 5. júna inzultovali na ulici bývalého hlavného rabína Maďarska Józsefa Schweitzera. Neznámy muž mu nadával a vyhlásil, že nenávidí všetkých židov.
Na druhý deň hodili neznámi páchatelia na dvor baptistickej modlitebne v budapeštianskom Csepeli fľaše s hákovým krížom a kyselinou.