Z Grécka píše náš redaktor Tomáš Vasilko
Na základnej škole na ulici Skoufa v Aténach je v nedeľu dopoludnia živo. Práve sem chodia odvoliť mnohí Gréci z centra hlavného mesta.
Vo voľbách, ktoré európski politici nazývajú aj referendom o tom, či chce krajina zostať v eurozóne.
Voliči na tejto škole však majú iný názor. "Je to iba propaganda, tieto voľby nie sú o eure," hovorí tlmočníčka Christina.
"Aj keď si zvolíme SYRIZU, nemajú legálne nástroje, ako nás vykopnúť z eurozóny," dodáva žena.
Rozhorčuje sa nad nemeckým bulvárnym denníkom Bild, ktorý uverejnil odporúčanie, aby Gréci volili proeurópske strany, inak im nepošlú peniaze.
Ľavicový volič: Nenecháme sa vydierať
„Ak nechcete naše peniaze, pokojne zvoľte akéhokoľvek pravicového či ľavicového klauna,“ napísal denník.
"Povedzte, ktorá krajina by prijala takéto vydieranie, ani Nigéria nie," vraví Christina.
Spájať voľby s referendom o eure odmieta aj Emilio, ktorý volil práve SYRIZU. Toto radikálne ľavicové hnutie chce zrušiť dohodu s európskymi politikmi a nahradiť ju iným plánom, o čom v Berlíne nechcú ani počuť.
"Napokon Merkelová nebude nemeckou kancelárkou naveky, môže skončiť už budúci rok," dodáva.
O falošnej dileme hovoria aj voliči menšej Demokratickej ľavice. Tá je ochotná spolupracovať aj s proeurópskymi stranami aj so SYRIZ-ou.
"Sú rozumní, hovoria, že chcú spolupracovať," dodáva ich volič, 33-ročný Panos.
"Demokratická ľavica je zlatá stredná cesta," dodáva novinárka Afroditi. Ani tá nechce robiť z volieb referendum o eure.
Pravicový volič: Musíme začať pracovať
Muzikant Nick volil Novú demokraciu, konzervatívnu stranu, ktorá chce dohodnuté podmienky len zjemniť, nie zrušiť ako SYRIZA.
"Musíme zostať v Európe, napokon, Európa je grécky názov," dodáva. Aj on však podporuje tvrdenie, že únia musí zmäkčiť podmienky pomoci.
"Musíme najskôr začať pracovať, aby sme zarobili peniaze, ktoré dlhujeme. Nemôžete šetriť tak, že zabijete kravu, ktorá dáva mlieko," pomáha si metaforou 61-ročný Nick.
Verí, že Nová demokracia vyhrá, väčšina jeho známych ju bude voliť. V tom prípade sa krajina vyhne varovaniu, ako vážne to Nemci mysleli s referendom o drachme.
Utrápených Grékov potešili futbalisti
Po čase mali Gréci opäť dôvod na radosť. Sobotná noc deň pred voľbami bola plná osláv.
Po zázračnom víťazstve Grécka nad silným Ruskom, v ktoré verilo len pár fanúšikov, sa Gréci kvalifikovali do štvrťfinále na Majstrovstvách Európy vo futbale.
Mnohí si spomenuli na triumf spred ôsmich rokov, kedy Grécko o kríze ani nechyrovalo.
Po zápase bolo dlho do noci v uliciach počuť vytrubovanie áut či víťazné pokriky. "Bolo to veľké víťazstvo, Rusi mali silný tím," hovorí Nikos.
"Môže to psychicky pomôcť krajine. Po dlhšom čase nejaká dobrá správa," usmieva sa muž v stredných rokoch.
Niektorí novinári spojili víťazstvo s kľúčovými voľbami, ktoré môžu poslať Grécko mimo eurozónu.
Portugalský tréner Grécka Fernando Santos dostal na pozápasových rozhovoroch záludnú otázku.
Írsky novinár sa spýtal, či jeho tím pomohlo nabudiť aj volanie nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, aby krajina zotrvala pri úsporných opatreniach. Portugalčan sa nedal a podľa mnohých odpovedal ako správny Grék.
“Inšpirovali sme sa históriou Grécka. Grécky národ je pyšný na svoju históriu a zaslúži si rešpekt. Civilizácia, demokracia či vedy začali v Grécku. Je ťažké pre ostatných, aby nás poučovali," povedal podľa portálu Ekathimerini a z publika si vyslúžil mohutný aplauz.
Na futbale sa pokúsili priživiť deň pred voľbami aj hlavné politické strany.
"V týchto ťažkých časoch ste dali Grécku nádej," citoval portál z telegramu Antonisa Samarasa, z proeurópskej Novej demokracie.
"Gratulujeme k veľkému víťazstvu," pridal sa aj šéf radikálne ľavicového hnutia SYRIZA Alexis Tsipras. "Zajtra (v nedeľu) sú na rade ľudia. Majú svoj vlastný zápas," napísal na Twitteri.
Sociológ Socratis Koniordos však veľmi neverí, že by výsledok nejako ovplyvnil voľby. "Fanúšikovia sú nadšení. No hlasovanie bude hlavne o kríze a nie o futbale," dodal.