ATÉNY. Grécke médiá oslavujú pred historickými voľbami úspech svojich futbalistov na Eure.
Jeden zo športových denníkov konštatuje, že "Európa opäť šalie z bankrotujúceho Grécka", ktorého ekonomická situácia ťahá spoločnú európsku menu ku dnu.
Médiá nešetrili ani nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú, ktorá je pre Grékov stelesnením tvrdých úsporných opatrení.
"Nikdy nedostanete Grécko von z Eura, dajte nám Merkelovú," píše denník Goal News, ktorá sa pohral s názvom futbalového šampionátu a spoločnej európskej meny.
"Takto sa kvalifikujú tvoji dlžníci, priprav sa Angela," hlásal titulok denníka Sport Day v reakcii na sobotňajšie víťazstvo Grécka nad Ruskom a nečakanom postupe do štvrťfinále.
"Vy ste hodili MMF na naše Grécko, my sme hodili TNT na vaše Euro," dodáva denník Metrosport v odkaze na skratku Medzinárodného menového fondu a výbušniny trinitrotoluén.
Denník zároveň hovorí o "nekonečnej slasti a hrdosti v celej krajine".
Voľby o budúcnosti eurozóny
Nedeľňajšie grécke voľby rozhodnú o ďalšej budúcnosti celej eurozóny eurozóny.
Svoje hlasy môže od 6.00 SELČ do 18.00 SELČ odovzdať približne 9,9 milióna oprávnených voličov. Predbežné výsledky sa očakávajú ihneď po uzavretí volebných miestností.
Do parlamentu by sa celkovo malo dostať sedem politických strán.
Posledné prieskumy, zverejnené dva týždne pred voľbami, naznačujú, že o víťazstvo zvedú tesný súboj Zjednotená radikálna ľavica (SYRIZA), vystupujúca proti medzinárodnej pomoci, s konzervatívnou Novou demokraciou, ktorá je stúpencom pomoci a s ňou spojených nepopulárnych úsporných opatrení.
Na treťom mieste by sa mala umiestniť proeurópska socialistická strana PASOK.
Ani jedna zo strán nemôže počítať so ziskom nadpolovičnej väčšiny poslaneckých kresiel, zaručujúcich zostavenie jednofarebnej vlády.
Čo i len najtesnejšie víťazstvo je však z hľadiska gréckeho volebného zákona kľúčové, pretože najsilnejšia strana získava navyše 50 poslaneckých mandátov.
Pozorovatelia označujú hlasovanie za najdôležitejšie voľby v Grécku za posledných 40 rokov.
Euro áno, podmienky pomoci nie
Konajú sa iba niečo vyše mesiaca od ostatných volieb zo 6. mája, po ktorých sa politickí lídri nedokázali dohodnúť na zostavení novej vlády.
Silne zadĺžené Grécko sa už vyše roka vyhýba bankrotu len vďaka pomoci, ktorú dostáva z eurovalu a od Medzinárodného menového fondu.
Jej zastavenie by zrejme viedlo k bankrotu a vystúpeniu Grécka z eurozóny.
Takýto vývoj by zvýšil tlak aj na ďalšie zadĺžené krajiny Únie, ako sú Španielsko a Taliansko, a mohol by ohroziť i budúcnosť celej menovej únie.
Prevažná väčšina Grékov chce zostať v eurozóne, ale dve tretiny sú proti striktným podmienkam medzinárodnej pomoci, ktorá vyústila v znižovanie platov, dôchodkov a prepúšťanie.