Až 97,2 percenta účastníkov referenda hlasovalo za zmeny 39 bodov ústavy ako ich navrhol prezident Gejdar Alijev a proti bolo len 2,8 percenta účastníkov všeľudového hlasovania.
V Baku to dnes uviedlo informačné stredisko Ústrednej volebnej komisie s tým, že oficiálne konečné výsledky budú zverejnené v priebehu budúceho týždňa. Doteraz boli zrátané hlasy z vyše 86 percent volebných miestností. Napriek tomu, že ide o predbežné výsledky, predseda azerbajdžanskej ÚVK Igbal Babajev označil referendum o zmenách ústavy za platné. Zmeny ústavy je možné považovať za schválené, zdôraznil.
Opozícia, ktorá pred voľbami vyzývala obyvateľov referendum bojkotovať, predbežné výsledky všeľudového hlasovania neuznala a obvinila úrady z totálnej falzifikácie.
Je to hanba pre azerbajdžanskú moc. Vyhlásenia úradov o voličskej účasti okolo 90 percent, keď v krajine sa nenachádza až polovica obyvateľov, sú, jemne povedané, klamstvom, reagoval dnes predseda Strany národnej nezávislosti Azerbajdžanu Ali Alijev.
Referendum bojkotovali aj ďalšie opozičné strany Národný front a Demokratická strana. O ďalšom postupe sa chcú predstavitelia opozície poradiť v pondelok.
Aby bolo referendum o zmene 39 bodov v 24 článkoch ústavy z roku 1995 platné, muselo sa ho zúčastniť viac ako 50 percent voličov. Opozícia podozrieva 79-ročného prezidenta Alijeva z toho, že prostredníctvom referenda a zmien ústavy chce zaistiť nástupníctvo pre svojho syna Ilhana.
Alijev oznámil, že v roku 2003 sa chce uchádzať o zvolenie za prezidenta na tretie volebné obdobie. Opozícia vzhľadom na vysoký vek a zdravotný stav o úprimnosti slov prezidenta pochybuje.
Prezident v referende navrhol, aby budúci kandidát na prezidenta tejto stredoázijskej republiky potreboval na zvolenie do funkcie len jednoduchú väčšinu, a nie dve tretiny hlasov, ako doteraz. Ďalšou kľúčovou zmenou je úprava nástupníctva prezidenta v prípade úmrtia či dlhodobej neschopnosti zastávať svoj úrad. Kým doteraz prezidentské právomoci prechádzali automaticky na predsedu parlamentu, v budúcnosti by sa nástupcom prezidenta mal vo výnimočnej situácii stať premiér. Podľa opozície prezidentovi nič nebráni v tom, aby za takejto situácie vymenoval za premiéra svojho syna.
Ďalšie zmeny ústavy majú volebný parlamentný systém v Azerbajdžane zmeniť z kombinovaného na čisto väčšinový, súdy majú získať právo zakazovať politické strany a novinkou má byť aj zavedenie alternatívnej vojenskej služby. Prezident Alijev tvrdí, že zmeny ústavy majú umožniť budúce členstvo Azerbajdžanu v Rade Európy.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák)