Z Grécka píše náš redaktor Tomáš Vasilko
Po mesiaci si Gréci zopakujú voľby. Nech už vyhrajú proeurópske strany alebo ľavicová SYRIZA, ktorá odmieta dohodu s Európskou úniou, domáci neveria, že niečo zmenia. Oveľa viac ako pred mesiacom hovoria o tom, že svojmu osudu už neuniknú.
Tom Papatolis je novinár zo Solúna, má vlastnú šou na kanáli Kontra. Cestuje po Grécku a robí reportáže o nepokojoch, ktoré boli v Aténach minulú jeseň. Ďalšie protesty očakáva v októbri. A bude to zlé.
Nemajú ani na benzín
„Bol som na polostrove Chalkidiki. Obľúbené letovisko je prázdne, podobne aj Sounion pri Aténach. Ľudia nechodia na pláž, nemajú ani 20 eur na benzín. Sú doma so svojím hnevom. Čakám, kedy to vybuchne,“ hovorí novinár.
Piaty rok krízy zanechal krajinu v ťažkom stave. „Asi 180-tisíc malých obchodov zaniklo, tritisíc ľudí spáchalo len minulý rok samovraždu. V centre Atén je dvadsaťtisíc bezdomovcov, ďalších dvestotisíc žobre o jedlo,“ vyberá novinár niektoré štatistiky.
A dodáva jednu osobnú - príjmy jeho rodiny klesli zhruba o 50 percent, zatiaľ čo ceny stále rastú.
Teraz musia
Toto podľa neho nedokážu vyriešiť ani proeurópske strany. Papatolis očakáva, že voľby na radosť Bruselu vyhrá Nová demokracia, ako to naznačovali neverejné prieskumy.
Vytvorila by potom vládu so socialistami a menšou stranou Demokratická ľavica. A zrejme vyrokovala zmäkčenie podmienok pomoci.
Po prvých voľbách v máji sa toto trio nedokázalo dohodnúť. „Rozdiel medzi týmito voľbami a pred mesiacom je, že teraz je oveľa väčší tlak a nakoniec sa zrejme dohodnú,“ hovorí Papatolis.
V Grécku je malá tradícia koaličných vlád, a tak aj táto podľa neho vydrží len pár mesiacov. „Na jeseň môžu byť ďalšie voľby. Nakoniec sa aj tak vrátime k drachme,“ dodáva skepticky.
Darí sa umelcom
Dimitris je ďalší, ktorý vidí budúcnosť Grécka v tých najčernejších farbách. „Sme ako na Titanicu, každý sa snaží len zachrániť,“ dodáva mladý predavač v obchode.
Voliť sa už nechystá. A priznáva, že už svoje úspory vybral z banky.
Podobne ako mnohí iní Gréci. Podľa odhadov vyberú Gréci z bánk v posledných dňoch 500 miliónov eur denne. Aj preto mnohí hovoria, že voľby iba určia, či odchod z eurozóny príde v priebehu týždňov, alebo mesiacov.
„Niektorí stále veria, no viac ako polovica Grékov je veľmi skeptická,“ dodáva novinár Papatolis.
Orestis, 42-ročný učiteľ hudobnej vedy na univerzite, tiež iný koniec ako návrat k drachme nevidí. Jeho mesačný plat klesol z 2000 na 1500 eur.
V máji volil hnutie SYRIZA, no teraz už nebude. „Nedokážu sa na ničom dohodnúť,“ hovorí, čo mu najviac prekáža.
Ako umelec však vidí aj pozitíva. „Na kríze je jedna dobrá vec,“ hovorí. „Darí sa umelcom, majú mnoho inšpirácie.“
A po voľbách? „Po voľbách jej bude ešte viac.“
Ako môžu dopadnúť grécke voľby
1. Vyhrajú proeurópske strany
Posledné tajné prieskumy, ktoré sa dva týždne pred voľbami už nemôžu zverejňovať, dávajú tesný náskok Novej demokracii. Konzervatívna strana by mohla vytvoriť proeurópsku vládu so socialistickým PASOK-om. Skúsili by sa zmäkčiť podmienky pomoci.
Podľa Financial Times je Európska únia ochotná napríklad znížiť úroky, za ktoré požičiava Grécku, či predĺžiť ciele, ktoré musí krajina splniť. Takúto vládu by zrejme čakal silný odpor ulice, ktorú má pod kontrolou radikálne ľavicová SYRIZA.
2. Vyhrá SYRIZA
Vyhrá radikálne ľavicové hnutie a vytvorí vládu s menšou Demokratickou ľavicou, prípadne aj s tichou podporou ďalšej strany. Je to reálna možnosť. SYRIZA v posledných dňoch miernila svoju rétoriku, napríklad už nechce znárodňovať banky. Európskej únii to nemusí stačiť.
„Ich program je stále neprijateľný pre Brusel,“ tvrdí novinár Panos Galiatsatos. Čaká Grécko v tom prípade odchod z eurozóny? Voliči SYRIZA aj samotné hnutie hovorí, že nie.
„Eurozóna by skolabovala hneď na druhý deň, ako Grécko nedostane pôžičku,“ povedal šéf hnutia Alexis Tsipras podľa Ekathimerini. Či je to pravda, nevie naisto nikto.
3. Nik nevytvorí vládu
Voľby sa skončia podobne ako pred vyše mesiacom. Žiadna strana nebude schopná vytvoriť vládu. Je to najmenej pravdepodobný scenár.
Ďalšie opakovanie volieb by sa už nekonalo z prostého dôvodu - neboli by naň peniaze. Krajina by skolabovala.