SME

Gréci po čase potešili trhy

Tajný prieskum tvrdí, že vyhrajú proeurópske sily. Premiér Fico Grékov v eurozóne nechce, keď nebudú dodržiavať dohody.

Klinika humanitárnej organizácie Lekári sveta v Aténach je vždy plná.Klinika humanitárnej organizácie Lekári sveta v Aténach je vždy plná. (Zdroj: AUTOR)

Z Atén od nášho redaktora TOMÁŠA VASILKA

Tri dni pred kľúčovými voľbami v Grécku cítiť v krajine nervozitu. Domáci vyberajú úspory z bánk, niektorí sa zásobujú potravinami.

Správa agentúry Reuters im však dala nádej, že aj po nedeli v eurozóne zostanú a krajine nebude hroziť okamžitý bankrot. Akcie gréckych bánk sa posilnili o 20 percent po tom, čo sa dozvedeli o tajnom prieskume.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ten hovorí, že nedeľňajšie voľby by mali vyhrať proeurópske strany, ktoré chcú udržať Grécko v eurozóne a dohodnuté podmienky finančnej pomoci chcú len pozmeniť, nie zrušiť ako radikálna koalícia SYRIZA.

SkryťVypnúť reklamu

Premiér Robert Fico vo štvrtok varoval, že Slovensko bude požadovať vyradenie Grécka z eurozóny, ak Atény nebudú plniť pravidlá pomoci.

Deň pred Ficovým vyjadrením Brusel vyšiel Grékom v ústrety, keď naznačil, že dohodu o pomoci Grécku zmierni, hoci Atény úsporný plán neplnia.

Dňom D pre nás môže byť dnešok. Minister financií zverejní scenáre, ktoré jeho šéf predvídavo nazýva katastrofickými, píše Juraj Javorský

Čítajte komentár (piano) >>


Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne.

Gréci chodia na vyšetrenia do humanitárnej kliniky

Kliník ako táto v Aténach veľa nie je. Zapadnutá budova v špinavej uličke centra gréckej metropoly je často poslednou nádejou pre tých, ktorí už lieky či vyšetrenia inde nezoženú.

SkryťVypnúť reklamu

Pred vchodom do kliniky humanitárnej organizácie Lekári sveta (Médecins du Monde) postáva popoludní niekoľko desiatok ľudí. Väčšinou imigranti z Pakistanu či z Afriky, čoraz viac v dave vidno Grékov. Mnohí sa v ten deň možno ani nedostanú dovnútra.

Tých zopár lekárov vnútri kliniky nevie, čo skôr. Predpisujú lieky, robia vyšetrenia, často ako dobrovoľníci zadarmo vo svojom voľnom čase. Na chodbe ležia vrecia s ryžou či s múkou, ktorú popritom rozdávajú chudobným.

Aj chudobní Gréci

Klinika Lekárov sveta funguje v centre Atén už od 90. rokov, no za posledný rok im pacientov výrazne pribudlo. Kým kedysi k nim za bezplatným vyšetrením či liekmi chodili výlučne imigranti a utečenci, ktorých je v meste veľa, kríza spôsobila, že ich pomoc potrebujú aj obyčajní Gréci.

SkryťVypnúť reklamu

„Je to nový fenomén, ktorý sa začal na začiatku roku 2011,“ hovorí Christina Samartziová z celosvetovej humanitárnej organizácie. Kto v Grécku stratí prácu, stratí aj zdravotné poistenie. A bez práce je podľa včera zverejnených dát v krajine 22 percent ľudí. „Prijímame čoraz viac ľudí. Chodia k nám najmä starší Gréci, ktorých dôchodok sa výrazne znížil,“ vysvetľuje Christina. Okrem nich často prichádzajú mamičky s malými deťmi, napríklad na očkovania.

„V klinike v centre mesta tvoria Gréci asi 20 percent pacientov. No napríklad v našej klinike na južnom predmestí Atén, ktoré je chudobnejšie, tvoria Gréci už viac ako polovicu pacientov,“ vysvetľuje Christina.

Chodí po inzulín

V rade pred vchodom do kliniky stojí aj starší pán v okuliaroch, ktorý sa predstaví ako George. Má 59 rokov a pred rokom prišiel o prácu. Predával hodinky v malom obchodíku v Aténach. „Túto kliniku som objavil v telefónnom zozname,“ hovorí lámanou angličtinou.

SkryťVypnúť reklamu

George je cukrovkár a najmenej raz do mesiaca sa tu musí zastaviť po svoju dávku inzulínu. Do dôchodku mu chýba rok a najmenej dovtedy bude musieť chodiť sem. „Chodievam si po lieky už tri mesiace. Je to dobrá klinika, žiadne iné miesto nenavštevujem,“ hovorí postarší pán, zatiaľ čo čaká, kým sa dostane dovnútra.

O pacientov bez poistenia sa podľa študenta Nikolasa, ktorý tu pomáha ako dobrovoľník, stará v bežné dni šesť lekárov a desať sestričiek. Odhadom sem denne príde 120 pacientov.

Tým tu môžu ponúknuť základné ošetrenie, pracuje tu všeobecný lekár, ortopéd či gynekológ. Väčšinou sem prídu s chrípkou či po dávku inzulínu, klinika im môže urobiť základné testy, niekedy aj röntgen. „Ťažšie akútne stavy však posielame do štátnej nemocnice, ktorá ich v týchto prípadoch vyšetrí zadarmo,“ dodáva Christine.

SkryťVypnúť reklamu

Za posledné dva týždne sa situácia na klinike ešte zhoršila. Grécku sa míňajú peniaze, čo sa prejavilo na tom, že lekárne nedostávajú od štátnej poisťovne peniaze za lieky.

Lekárne chcú plnú sumu

Tak sa rozhodli pýtať peniaze od pacientov. Tí v lekárňach nechávajú niekoľko desiatok eur. Napríklad 75­ročná Mary Papakonstantinou zaplatila 50­eurový účet za liek na krvný tlak pre manžela. Peniaze má pýtať od poisťovne.

„Čoraz viac k nám začínajú chodiť ľudia, ktorí majú zdravotné poistenie, no nemajú peniaze na plnú cenu lieku,“ vysvetľuje ďalší zamestnanec kliniky Lekárov sveta. Podľa neho za posledné dva týždne prišlo odhadom 50 takýchto pacientov.

Väčšinou žiadajú lieky proti rakovine či inzulín na cukrovku. „Ak situácia bude pokračovať, mohlo by to pre našu kliniku znamenať problémy. Nemáme toľko zásob inzulínu,“ dodáva. Lekárne pritom plánujú pokračovať s politikou zaplať plnú sumu až do konca júla.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem lekární sa situácia v gréckom zdravotníctve zhoršuje aj v štátnych nemocniciach. Chýbajú im zásoby liekov aj peniaze na energie.

„Situácia je kritická a každý deň sa zhoršuje. Nemáme peniaze, aby sme obsluhovali skenery či chirurgické mikroskopy,“ hovorí pre Guardian neurochirurg Panaghiotis Papanikolaou.

„Je to vážna kríza v zdravotnej starostlivosti,“ dodal. O tom, či krajina dostane ďalšie peniaze, ktoré by mohla naliať aj do zdravotníctva, rozhodnú opakované voľby v nedeľu. Čakajú na ne lekári, sestričky i pacienti.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 071
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 595
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 125
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 437
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 670
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 608
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 271
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 863
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu