RÍM, BRATISLAVA. Super Mario bol jeden z neskromných prívlastkov, aké dostal vlani v novembri pri nástupe úradnícky taliansky premiér.
Očakávalo sa, že naštartuje rast, zreformuje skostnatené podnikateľské prostredie a očistí rozhádanú politickú scénu. Mario Monti spočiatku počúval chválu v zahraničí a napriek tvrdým úsporným opatreniam aj doma.
Viac Brusel než Rím
Teraz sa prepadá. Za sedem mesiacov v úrade Monti stratil asi polovicu fanúšikov a prichádza aj o politickú podporu.
Jeho podpora medzi Talianmi, ktorá bola na začiatku neuveriteľných 71 percent, klesla podľa nedávneho prieskumu, ktorý cituje Wall Street Journal, na 34 percent. Na takej úrovni bol pred rokom uprostred škandálu s marockou tanečnicou expremiér Silvio Berlusconi.
Taliansko
Krajiny v kríze
- Krajina má dlh vo výške 120 percent HDP, no oveľa nižší deficit, zdravší bankový sektor a nižšiu nezamestnanosť než Španielsko.
- Hospodárstvo v prvom štvrťroku kleslo o 0,8 percenta.
- Úroky na talianske dlhopisy v utorok vyleteli na 6,14 percenta, úroveň takmer ako pred nástupom úradníckej vlády.
Ešte na konci marca ho podporovalo vyše 50 percent. Reformy na trhu práce či súdnictva sa však zasekli v počiatočnej fáze a hospodársky rast sa dosiaľ nedostavil, práve naopak.
Kým politické strany sú pred blížiacimi sa voľbami čoraz menej ochotné podporiť reformy, úradnícki ministri sa podľa Financial Times hašteria, byrokracia vládne a premiér sa viac sústreďuje na Brusel ako na Rím.
„Mnohí Taliani sa sťažujú, že Monti hovoril o úsporách, ale v skutočnosti prichádzajú ďalšie výdavky, najmä dane,“ píše nemecký magazín Der Spiegel.
Navyše zhoršujúca sa situácia v eurozóne a obavy o osud Grécka aj Španielska škodia na trhu Taliansku. Jeho úroky na dlhopisy vyleteli opäť nad 6 percent. Aj napriek Montiho uisteniam, že o finančnú pomoc nepožiada.
Nemci sa ho zastali
Tento týždeň si Monti zavolal šéfov politických strán, aby im pripomenul, aká dôležitá je ich podpora na „prekonanie súčasnej kritickej situácie a na to, aby ukázali zahraničiu súdržnosť“. Voľby Talianov čakajú na budúci rok v marci, no zazneli aj výzvy na predčasné voľby.
Nemecký minister financií sa Montiho zastal. „Ak Taliansko bude pokračovať Montiho cestou reforiem, nehrozia žiadne riziká,“ povedal Wolfgang Schäuble pre denník La Stampa.
Bývalý eurokomisár Monti balansuje v Bruseli medzi nemeckým dôrazom na úspory a kontrolu rozpočtov a francúzskou požiadavkou na eurobondy i väčší hospodársky rast. A jeho názor má v Bruseli váhu. Doma ho však preto počúva stále menej Talianov.