CANBERRA. Severoatlantická aliancia sa dnes pripojila k medzinárodným výzvam voči Líbyi, aby prepustila delegátov Medzinárodného trestného súdu (ICC), zadržiavaných v meste Zintán pre obvinenia, že pašovali dokumenty synovi zvrhnutého líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího.
Delegáciu ICC, vedenú austrálskou právničkou Melindou Taylorovou a libanonskou tlmočníčkou Helene Assafovou, zadržali minulý týždeň spolu s dvoma ďalšími kolegami počas návštevy Sajfa Isláma Kaddáfího v Zintáne, meste juhozápadne od metropoly Tripolis.
Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen dnes v austrálskej Canberre vyjadril nádej, že delegátov ICC čo najskôr prepustia.
"Vnímam s hlbokým poľutovaním, že určité skupiny v Líbyi zatkli a zadržiavajú zástupcov Medzinárodného trestného súdu. Vyzývam ich, aby týchto jednotlivcov čo najskôr prepustili," povedal šéf NATO pred novinármi.
Organizácie na ochranu ľudských práv, ICC v holandskom Haagu a austrálska vláda už žiadali prepustenie delegácie a uviedli, že v priebehu práce pre ICC by mala mať diplomatickú ochranu.
Skupiny zadržiavajúce zástupcov ICC sa nachádzajú mimo kontroly centrálnej vlády v Tripolise a chcú delegáciu zadržiavať najmenej 45 dní. Počas tohto obdobia budú vyšetrovať jej údajný pokus o odovzdanie listov Sajfovi Islámovi od jeho pravej ruky, Muhammada Ismáíla.
Rodiča austrálskej právničky Taylorovej, John a Janelle Taylorovci, uviedli pre austrálsku televíziu, že ich dcéra má silný záujem o ľudské práva. Už deväť rokov pracuje pre ICC, a keď pôsobila v Kosove, dostala sa do paľby.
"Všetko, čo chceme, je uplatnenie práva a čo najskoršie prepustenie Melindy," vyhlásila jej matka Janelle Taylorová.
Zdroj: Reuters