Londýn 25. augusta (TASR) - Viac ako 100 miliónov ľudí na celom svete trápi astma. Toto chronické ochorenie pľúc sa doposiaľ považovalo za chorobu typickú pre priemyslové štáty, najnovšie štatistiky však ukazujú, že počet astmatikov sa zvyšuje aj v rozvojových krajinách - v Afrike, južnej Ázii i Latinskej Amerike.
Celosvetový vzostup chorých na astmu je pritom jednou z najväčších záhad modernej medicíny. Vedci doteraz neprišli na to, čo presne toto ochorenie spôsobuje, a preto ho nedokážu celkom vyliečiť, iba zmierniť jeho príznaky, a aj to len v krajinách, ktoré si môžu liečbu dovoliť.
Astma sa často vyskytuje v rodinách. Podľa Rafaela Bengoa zo Svetovej zdravotníckej organizácie v prípade, že je astma dedičná, vyvolá túto chorobu určitý "spúšťač.:
"Ak má niekto dedičné sklony - a tie sú u chlapcov a dievčat rozdielne, vyskytuje sa táto choroba u neho pomerne často. Objavuje sa a prenáša v rodinách. V určitom prostredí existuje ale oveľa väčšia šanca dostať astmu, než v inom," tvrdí.
A aké vonkajšie faktory podporujú vznik astmy? Na niekoho pôsobí fajčenie, u iných sa rozvinie astma v reakcii na peľ alebo prach v domácnosti. Isté však je, že s tým ako sa mení svet, počet spúšťačov rastie.
"Pôsobí na nás veľa zmien: infekcie, čistota prostredia, v ktorom žijeme, strava, aj to, či sme fajčiari. Toto všetko môže zmeniť našu citlivosť na túto chorobu," vysvetľuje doktor Martin Partridge, profesor respiračnej medicíny na Imperial College v Londýne.
Vedci si zatiaľ nie sú istí, či faktory ako strava alebo vplyvy prostredia sú len spúšťačmi, alebo vlastnou príčinou choroby. Doktor Patridge je presvedčený, že astmatikov pribúda aj kvôli tomu, že západná spoločnosť je príliš citlivá na hygienu.
Astma sa však čoraz viac šíri aj rozvojových štátoch. Trpí ňou napríklad 20 percent detí v Keni, v latinskoamerických štátoch 20-30 percent, a aj v Indii astmatikov pribúda.