Belehrad 24. augusta (TASR) - Srbský minister spravodlivosti Vladan Batič požiadal Misiu OSN v Kosove (UNMIK) o zatknutie a vydanie troch bývalých veliteľov medzičasom rozpustenej Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK).
Ako v dnešnom vydaní informuje denník Politika, Batič v liste adresovanom UNMIK uvádza, že Hashim Thaci, Agim Ceku a Ramush Haradinaj by sa mali pred srbskou justíciou zodpovedať z obvinení z terorizmu a genocídy.
"Vzhľadom na to, že uvedené osoby sú na území Kosova, ich zatknutie a vydanie srbským justičným orgánom by mali uskutočniť UNMIK a (mierová jednotka) KFOR," uvádza sa v liste.
Batič pripomenul, že prištinský súd (ešte pred vytvorením UNMIK) Thaciho v neprítomnosti odsúdil na desať rokov väzenia za terorizmus, bývalý politický líder UCK je spolu s Cekuom tiež vyšetrovaný v súvislosti s obvineniami z genocídy. Haradinaja vyšetrujú kvôli obvineniam z terorizmu.
Menovaní sú teraz poprednými postavami kosovského politického života. Thaci a Haradinaj stoja na čele dvoch z najväčších strán v provincii a Ceku je popredným predstaviteľom Kosovského ochranného zboru (TMK) - organizácie zloženej z bývalých členov UCK, ktorú medzinárodná správa provincie vytvorila podľa vzoru americkej Národnej gardy na pomoc pri živelných katastrofách a mimoriadnych situáciách.
Batič v minulosti opakovane vyzval haagsky tribunál OSN, aby dokázal svoju nestrannosť a vzniesol žaloby proti bývalým lídrom UCK za zločiny spáchané proti Srbom a iným nealbánskym obyvateľom Kosova.
UCK v rokoch 1998-99 viedla ozbrojenú kampaň proti jednotkám Belehradu pôsobiacim v Kosove. Kosovská kríza vyvrcholila začiatkom roku 1999 náletmi NATO proti Juhoslávii, spustenými s cieľom zastaviť represálie proti etnickým Albáncom zo strany režimu vtedajšieho prezidenta Slobodana Miloševiča. Konflikt sa skončil stiahnutím Belehradu z provincie, ktorá je od júna 1999 pod správou OSN.
Nemenovaná predstaviteľka UNMIK citovaná agentúrou Reuters uviedla, že o žiadosti nemá informácie. Ako však dodala, neočakáva, že by k vydaniu dotyčných došlo. Zopakovala oficiálny postoj správy, podľa ktorého sa zločinmi spáchanými v Kosove môže zaoberať len UNMIK alebo Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY).
Polícia OSN v Kosove v uplynulých týždňoch zadržala viacero popredných veliteľov UCK, vo väčšine prípadov k zatknutiam došlo v súvislosti s trestnými činmi spáchanými po náletoch NATO. Tieto kroky vyvolali rozsiahle protesty albánskeho obyvateľstva, ktorí povstalcov považujú za hrdinov oslobodzovacieho boja.