PRIŠTINA. V kosovských televíziách vysielajú od pondelka zaujímavú kampaň. Jej hlavné motto akoby hovorilo z duše mnohým Kosovčanom. „EULEX nerobí nič v boji proti korupcii v krajine.“
Kampaň je dielom samotného EULEX-u – misie Európskej únie, ktorá od roku 2008 v polícii či v súdnictve pomáha riadiť krajinu. Chce ňou presvedčiť ľudí, že jej provokatívne motto nie je pravda. A zmeniť pohľad verejnosti, ktorú jej činnosť v krajine sklamala.
Nenaplnené očakávania
Ešte pred štyrmi rokmi, keď Kosovo vyhlásilo nezávislosť, ste medzi vlajkami zahraničných štátov mohli vidieť aj európsku.
„Boli veľké očakávania, že misia zmení realitu,“ hovorí Armend Mazreku z protikorupčnej mimovládky Lëvizja FOL.
Európski prokurátori a sudcovia mali riešiť najmä prípady vysokej korupcie, organizovaného zločinu a vojnových zločinov. Teda veci, na ktoré kosovské orgány ešte nedorástli.
„Väčšina ľudí momentálne nie je spokojná s prácou EULEXu,“ hovorí Florian Qehaja z Kosovského centra pre bezpečnostné štúdie. Po štyroch rokoch misie jej mnohí vyčítajú najmä to, že žiadny vysoko postavený politik neskončil vo väzení.
A nie preto, že by napríklad korupcia v Kosove nebola. „Podľa Transparency International je Kosovo najskorumpovanejší štát v Európe. V každej strane okrem Vetëvendosje, ktorá je v parlamente nová, boli podozrenia z korupcie,“ dodáva Mazreku.
Jedným z najznámejších prípadov je proces s exministrom dopravy Fatmirom Limajom, ktorý bol obvinený z korupcie aj vojnových zločinov. Po tom, čo jeden svedok strážený EULEXom v Berlíne spáchal samovraždu, ho nakoniec oslobodili.
EULEX kritiku odmieta a kampaňou chce presvedčiť, že nie je v krajine zbytočný.
„V súčasnosti sa rieši 60 prípadov, osem je pred súdom. Vyriekli sme 33 verdiktov v prípadoch korupcie, odsúdili sme sudcov, policajtov aj politikov,“ bráni sa EULEX v tlačovom vyhlásení.
Ľudia však chcú vidieť za mrežami skutočne veľké ryby, a tie zatiaľ unikajú.
Zostanú dlhšie
Minulý týždeň sa rozhodlo, že EULEX zostane v Kosove dlhšie. Jej misiu v krajine predĺžili do roku 2014, počet ľudí padne o štvrtinu asi na 1300.
Ak by sa im nedarilo zmeniť obraz vo verejnosti, narastú hlasy, ktoré budú žiadať odchod západných jednotiek. Kosovo podľa analytikov stále nie je úplne schopné vládnuť si samo.
„EULEX potrebujeme najmä v súdnictve. Nemáme dostatok kvalitných prokurátorov ani sudcov,“ dodáva analytik Florian Qehaja.