Z bojovníka proti Miloševičovi sa stal jeden z najpopulárnejších politikov v Kosove. Tvrdo kritizuje medzinárodnú prítomnosť v krajine. „Kosovo je v podstate medzinárodný protektorát,“ hovorí pre SME ALBIN KURTI, šéf tretej najsilnejšej strany.
Čo považujete za najväčší problém Kosova?
Pre Kosovo je kľúčové, aby sme k nezávislosti získali aj suverenitu. V podstate sme medzinárodný protektorát. Západ má exekutívnu silu nad našimi inštitúciami, majú imunitu. Navyše, neudávajú žiaden časový limit, kedy odídu.
EULEX povedal, že predlžuje misiu do roku 2014.
Áno, ale je to najmenej do roku 2014. Čiže viete, ako najkratšie tu zostanú, nie kedy presne odídu.
Dokáže si Kosovo vládnuť samo? Napríklad v oblasti súdnictva ešte analytici hovoria, že krajina nie je pripravená.
Medzinárodné spoločenstvo je v Kosove už trinásť rokov. Znižuje počet jednotiek, ale neznižuje ich exekutívnu moc. Problém nie je v číslach, ale v ich právomociach. Môžete mať iba jednu osobu, ale môže byť kráľom. Nie som proti tomu, aby medzinárodná komunita zostala v Kosove. Ale potrebujeme ju v inej forme.
V akej?
Aby nám pomohli rozvinúť sa, aby sem priniesli profesorov. Nie policajtov či sudcov s imunitou proti stíhaniu. Viete, prečo tu boli 13 rokov a nedokázali nás správne vytrénovať? Lebo žijú v paradigme stability a manažovania krízy. Keď medzinárodné spoločenstvo hovorí o vláde zákona, myslí najmä bezpečnosť a stabilitu, nie spravodlivosť pre ľudí. Najskorumpovanejší ľudia v Kosove sú ľudia vo vláde alebo blízko vlády. EULEX sa ich ani nedotkne, idú iba po malých rybách, pretože sa starajú viac o stabilitu.
A keď tu nebudú medzinárodné sily, bude v Kosove stabilita?
Nehovorím, že medzinárodné spoločenstvo by malo zbaliť veci a hneď odísť. Mali by naďalej pomáhať našim sudcom, radiť našim prokurátorom. Ale nie im vládnuť.
Ako na vaše slová reaguje Brusel?
Európska únia tiež prehodnocuje veci, najmä po finančnej kríze, a po situácii, aká je v Kosove a Bosne. Medzi niektorými mám istú úroveň porozumenia.
Ako by ste vyriešili severné Kosovo?
Tento problém ukázal, že Kosovo nie je problém. Problémom Kosova sú Srbi. Musíme zjednotiť Mitrovicu a integrovať Srbov v Kosove. Táto integrácia nemôže byť iba inštitucionálna, ale aj sociálna.
Ako to chcete dosiahnuť?
Na to potrebujeme ekonomický rozvoj. Ak Albánci, Srbi, Bosniaci, Turci, Egypťania budú spolu pracovať v továrni, budú spolu komunikovať. Momentálne, keď sú Srbi málo integrovaní, je situácia krehká. Musíme pretrhnúť financie paralelných štruktúr. Je viac kategórií Srbov na severe. Prvá nechce mať nič do činenia s paralelnými štruktúrami. Chcú len žiť v mieri s Albáncami. Ďalej sú Srbi, ktorí majú prospech z paralelných štruktúr, no nie sú ich súčasťou. Treťou sú Srbi z notoricky známeho srbského ministerstva vnútra, ktoré je pod kontrolou Ivicu Dačiča. Myslím si, že naše orgány by týchto Srbov mali stíhať.
Aký je rozdiel medzi tým, čo robia teraz Srbi na severe a paralelnými štruktúrami, ktoré ste robili vy v 90. rokoch.
V prvom rade my nemáme Miloševiča. A to, čo žiadajú Srbi na Kosove, je akoby Alžírsko vybojovalo samostatnosť od Francúzska a niektorí Francúzi v Alžírsku by chceli sebaurčenie. A nezabúdajte, že je oveľa viac Albáncov v Srbsku ako Srbov v Kosove.